HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

Similar topics

4 posters

OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR?

Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın
      Burç Sembolü : Başak / 24 Ağustos - 23 Eylül
      Mesleği : NURİCANIN ANNESİYİM
      Medeni Durumu : Evli
      Çocuk Sayısı : 1
      Eğitim Durumu : MESLEK LİSESİ
      Yaşadığı Şehir / Ülke : BURSA
      Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
      Site Puanı Site Puanı : 7
      Rep Puanı Rep Puanı : 11

OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? Empty OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR?

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Ptsi 12 Mayıs 2008, 10:18 pm

Otizm Tanısı Konduktan Sonra Aileler Neler Yaşar?
      Henüz yeni otizm teşhisi konmuş çocukların aileleri, oldukça karmaşık duygular içerisine girerler. Bu yeni durum onlarda şok etkisi yaratır. Kabullenmekte zorlanır ve kabulü ertelerler. Otistik çocuklarıyla birlikte yaşayacakları hayatlarının geri kalan kısmını nasıl geçireceklerini, otizm ile yaşamaya nereden başlayacaklarını bilemezler.

Zaman içinde, belki de daha önce hiç duymadıkları otizm hakkında birçok şey öğrenirler. Bu bilgileri; doktor, eğitmen ya da yayınlar sağlar. Otistik çocuğa sahip diğer ailelerden gelen bilgiler çoğunlukla yararlı olacağı gibi bazen de yanıltıcı olacaktır.

Genellikle, teşhis sonrasında ebeveynler kendilerini suçlu hissederler ya da eşlerini suçlarlar. Oysa ortada bir suçlu aramaya gerek yoktur, bu olgu kimsenin suçu değildir. Zira, her sosyoekonomik ve kültürel düzeyde, dünyanın her yerinden, her yaştaki ailenin otistik çocuğu olabilir; otizm, anne karnındayken teşhis edilememektedir ve çocuk sahibi olmak isteyip istememenin, çocuğa gösterilen ilginin, eşler arası sevginin, bir çocuğun otistik olmasını direkt etkileyici nedenler olduğu hiçbir bilimsel platformda kesin kanıtlar getirmemiştir.

Çocuğu otistik tanısı almış aileler, diğer otistik çocukların aileleriyle temas kurmalıdır. Bu, yalnız ve çaresiz hissedildiğinde yardımcı olacak ve teşhis sonrası ailede yaşanan ilk şokun üstesinden daha çabuk gelinmesini sağlayacaktır.

Otizmin hemen kabullenilmesi gerekmektedir. Hiçbir anne baba, çocuğunun zihinsel engelli, handikaplı ya da farklı olmasını istemez. Ancak, çocuğun, kabullenilmeye ve hemen yardım edilmesine ihtiyacı vardır. Bunun ertelenmesi sorunu ortadan kaldırmaz, aksine, kaybedilen zaman ileride pişmanlıklara neden olabilir. Otistik bir çocuğa ne kadar erken yaşta teşhis koyulur ve ihtiyaçları, özel eğitimi ne kadar çabuk sağlanmaya başlanırsa, yaşam becerileri ve olası iletişim gelişimine kavuşma şansı o kadar fazlalaşır.

Ailelerde, otizmi gizleme sıkça görülen bir tepkidir. Oysa, arkadaş çevresine, yakınlara, komşulara, bunu söylemekten çekinmemelidir. Hatta, onlara çocuğun, içinde bulunduğu özel durum ve özel gereksinimleri, beklentileri anlatılmalıdır. Bu, ebeveynlerin çevresiyle olan gereksiz çekingenlikten sıyrılmasını sağlayacak ve ilişkilerini bu yeni yaşantıya göre ayarlamasını, sosyal çevreden yardım almalarını sağlayacaktır.

Ailelerde görülen bir diğer davranış da, çocuklarını toplumdan soyutlamaktır. Unutulmamalıdır ki, toplum onu oluşturan bireylerin bir bütününü arz eder ve bu oluşum da normalden anomaliye doğru giden bir yelpazede farklılıklar arz eder. Dolayısıyla, her otistik birey toplumun birer ferdidir. Otistik çocuk toplumdan uzak tutulmamalı, aksine, diğer anne ve babaların yaptığı gibi, parklara götürülmeli, onlarla oyun oynanmalı, otobüse binmeli ve dışarıda yemek yenilip, dolaşılmalı, sosyalleşmelidir. Onların da normal bir yaşamı öğrenip, bu yaşama alışmaya ve entegre olmaya ihtiyaçları vardır. Otistik çocuğu olan aileler, diğer insanların tepkilerinden çekinebilirler, ancak bu eğitimsizliğin sebep olduğu toplumsal bir yanlıştır. Otistik bir çocuğa hem özel hem de normal davranılması gerekmektedir. Onun dünyayı algılama biçimi, diğer çocuklarınkinden farklıdır ve bu nedenle farklı bir yaklaşım beklerler. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir unsur da, ona normal davranışların gösterilmesinin de ihmal edilmemesi gerekliliğidir. Aferin diyerek, duygusal ve fiziksel ödüller vermek ya da hayır deyip kızmak, yüzün asılması gibi tepkileri algılayabilir. O konuşmasa da aile onunla konuşmalı; o oynamasa da onunla oyun oynamalıdır. Belki hemen o an tepki alınmaz, ama belli bir süre sonra tepki alınabilir.

Tüm bunların yanında, otistik çocuğun gideceği özel eğitim kurumu, uzmanlar ve doktorların rehberliğinde, özenle seçilmeli, terapistle koordine çalışmalıdır. Otizmi tedavi edecek bir ilaç bulunmadığı unutulmamalı, ancak davranış problemlerini azaltmaya yararlı olacak, algılamasını düzenleyecek ilaçlar, doktor kontrolünde düzenli bir şekilde alınmalıdır.

En son Meltem tarafından Ptsi 12 Mayıs 2008, 10:42 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : Yazinin boyutunu ve rengini degistirdim.)
      çarem
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın
      Burç Sembolü : Balık / 20 Şubat -  20 Mart
      Çocuk Sayısı : 2
      Eğitim Durumu : üniversite mezunu
      Yaşadığı Şehir / Ülke : çanakkale
      Resim Resim : OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? 1132735gc04wawhhy
      Site Puanı Site Puanı : 2
      Rep Puanı Rep Puanı : 4

OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? Empty Geri: OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR?

Mesaj tarafından çarem Ptsi 12 Mayıs 2008, 10:28 pm

çok küçük yazıyoo okuyamıyoomm uhm yaşlanmışımm ben Sad

yakın gözlüğümm nerdeeee gözüme bak
      pamukşeker20
      pamukşeker20
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın
      Mesleği : oğlum
      Medeni Durumu : Bekar
      Çocuk Sayısı : 1
      Eğitim Durumu : üniversite
      Yaşadığı Şehir / Ülke : Denizli
      Resim Resim : OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? Girlmmel3ks
      Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
      Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : KEŞKE BUGÜN BİLDİĞİMİ DÜN BİLSEYDİM!!!
      Site Puanı Site Puanı : 49
      Rep Puanı Rep Puanı : 30

OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? Empty Geri: OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR?

Mesaj tarafından pamukşeker20 Ptsi 12 Mayıs 2008, 10:44 pm

yeniden oku tatlım..senin için büyüttüler yazıyı tesekkür etmek sigara molasi
      çarem
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın
      Eğitim Durumu : üniversite mezunu
      Yaşadığı Şehir / Ülke : çanakkale
      Resim Resim : OTİZM TANISI KONULDUKTAN SONRA AİLELER NELER YAŞAR? 1132735gc04wawhhy
      Site Puanı Site Puanı : 2
      Rep Puanı Rep Puanı : 4

Mesaj tarafından çarem Salı 13 Mayıs 2008, 8:23 am

tesekkür etmek :alkis: cicek
      gulvural
      gulvural
      Bebek
      Bebek

Kadın
      Burç Sembolü : Akrep / 24 Ekim - 22 Kasım
      Eğitim Durumu : üniversite
      Yaşadığı Şehir / Ülke : istanbul
      Site Puanı Site Puanı : 0
      Rep Puanı Rep Puanı : 0

Mesaj tarafından gulvural Salı 20 Mayıs 2008, 7:42 am

Bu sene acı bir gerçeği farkettim.Otistik oğlumla ilkkez yurt dışına çıktım.Ne gördüm dersiniz? hoşgörü ve misafirperverliği ile övünen bizlerin konu otizm yada benzeri rahatsızlıklar olunca yaya kaldığımızı. Üzülerek söylüyorum.Oralarda çocuk engelli olsa da olmasa da çok değerli bir varlık. Taşkın davranışlar yaptıklarında yada garip sesler çıkardıklarında hiç rahatsız olmadıkları gibi küçümseyici gözlerle bakmak yerine bakmamayı ya da seven gözlerle bakmayı tercihediyorlar. Ülkem de ise bu anlayışı maalesef göremiyorum. Belki de orada tesadüfen iyi örneklere rastladım yada ülkemde tesadüfen kötü örneklere..Bunun böyle olduğuna inanmak istiyorum. Çünki gidecek başka Türkiye yok.
      Ne oldu bize ? Eski türk devletlerimizde müzikle tedavi uygulayan BİZLER DEĞİL MİYDİK?şimdi kefiri,müzikle tedaviyi ve benzeri daha pek çok şeyi yabancılardan tekrar öğreniyoruz. Yazık bize .Biz nerde ve ne zaman yanlış yaptık????

Similar topics

-

Forum Saati Cuma 17 Mayıs 2024, 6:18 am