HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU

Similar topics


   Soğuk havalar cildi hasta ediyor

   Paylaş

   *nemo*
   Misafir

   Soğuk havalar cildi hasta ediyor

   Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 4:28 pm

   Soğuk havalar, sivilce, egzema hatta sedef hastalıklarına bile neden olabiliyor.   Denizli Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Cahide Nar Çiftçi, soğuk havalarda sedef, egzema, sivilce gibi cilt hastalıklarının arttığını söyledi, uyarılarda bulundu.

   Yurdu etkisi altına alan soğuk havalar, rüzgar, düşük nem, kirli hava, asit yağmurları ve kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirme zorunluluğunun pekçok cilt rahatsızlığını tetiklediğini kaydeden Çiftçi, melatoin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanmasının insanların kış aylarını daha stresli ve depresyona eğilimli geçirmelerine yol açtığını açıkladı. Çiftçi, bu faktörlerin birleşmesi ile akne (sivilce) ve egzama gibi cilt hastalıklarının görüldüğünü, stresle tetiklenen sedef, vitiligo gibi önemli deri hastalıklarının da artmasına neden olduğunun söyledi. Dr. Çiftçi ayrıca soğuk havanın neden olduğu cilt kuruluğunun cildin yaşlanma sürecini kolaylaştırdığını sözlerine ekledi.

   Kuru cilt tipine sahip olan çocuk ve yaşlıların soğuk havalardan daha çok etkilendiğini belirten Dr. Cahide Nar Çiftçi şunları söyledi:

   “Yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar kış mevsiminden en çok etkilenen grubu oluşturuyor. Bu aylarda havadaki nem azalırken kalorifer, soba ve klima gibi cihazlar nem oranını daha da aşağıya çekiyor. Bu aşamada deri kuruluğuna bağlı gelişen veya şiddetlenen deri hastalıklarının önlenmesinde nemlendiricilerin kullanılması büyük önem taşıyor. Cilt temizliğinde, cildin PH değerine uygun tıbbi temizlik ürünleri kullanılmalı. El temizliği için kullanılan sabunların, yüz temizliği için kullanılması son derece yanlış. Çünkü el derisi, yüze oranla daha kalındır, bu yüzden cilt tipine uygun temizleyicilerin kullanılması gerekiyor. Günde birkaç kez duş almak, sık sabun kullanmak cilt kuruluğunu artıran faktörler. Özellikle çok sık duş alan kişiler, cilt bakımlarını ihmal etmeyerek, banyodan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalıdı. Ayrıca cildin yağlı olması, nemle karıştırılmamalı. Yağlı cilde sahip kişiler de kış aylarında nemlendirici kullanmalı.'' Cildin neme ihtiyacı olduğu kadar ev ortamının da nemlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiftçi, günde en az 1-1.5 litre su içilmesi gerektiğini, soğuğun cilde olumsuz etkisini önlemek için nemlendirici dışında, sokağa çıkıldığında soğuktan koruyucu giysiler giyilmesi ve eldiven kullanılmasının yararlı olacağını söyledi. Çiftçi, “Evlerin nemlendirilmesi de cilt nemlendirilmesi kadar önemli. Kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlu konulması, soba kullanılıyorsa, sobanın üzerine su koyulması odanın nemlendirilmesi açısından faydalı olur. Saçların kirli ve kuru havaya daha fazla maruz kalacağı için bere veya şapka kullanılarak korunması da önerilir'' diye konuştu.

   Alıntı: haber3

    Forum Saati Paz 22 Tem. 2018, 2:35 pm