HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  ASPERGER SENDROMU (as) günümüzde otistik spektrum içinde yer alır ve klasik otizm gibi gelişimsel bir bozukluktur, fakat otizmden farklıdır ve kendine özgü tanı kriterleri vardır...

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  ASPERGER SENDROMU (as) günümüzde otistik spektrum içinde yer alır ve klasik otizm gibi gelişimsel bir bozukluktur, fakat otizmden farklıdır ve kendine özgü tanı kriterleri vardır...

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Çarş. 22 Haz. 2011, 3:42 pm

  ASPERGER SENDROMU (as)

  ASPERGER SENDROMU (as) günümüzde otistik spektrum içinde yer alır ve klasik otizm gibi gelişimsel bir bozukluktur, fakat otizmden farklıdır ve kendine özgü tanı kriterleri vardır.

  Dil geriliği veya genel gelişimsel gecikme olmaması, sendromu otizmden ayıran önemli bir farktır.

  otizm 3 yaşından önce kendini gösterirken, as'nin varlığı ancak okul öncesi dönemde belli olur; hatta erişkinliğe kadar hiç farkedilmeyebilir de.

  as'li çocukların ilgi duydukları şeyler zaman içinde değişebilmekte, kimi zaman da çocukluktaki ilgi alanları yetişkinlikte kariyerleri olabilmektedir.

  as'li ünlülerden isaac newton, albert einstein, marie curie, bela bartok, günümüzden bill gates akla ilk gelenler.

  En hafifinden bir kişilik tarzı şeklinde başlayıp en ağırından bir handikap olmaya kadar uzanan as, çok ama çok geniş bir yelpazenin rengarenk varvasyonlarından aslında.

  Bu yüzden artık bir hastalık ya da bozukluk olmaktan ziyade bir farklılık olarak algılanmakta.  2. dünya savaşı yıllarıydı. viyana'da dr. hans asperger'in kafası bir grup çocuk nedeniyle hayli karışıktı. ciddi sosyal uyumsuzluk sorunları olan bu çocukların hepsi de zihinsel yetenekleri çok iyi, çok parlak çocuklardı doğrusu. dr asperger, ilgilendikleri şeyler konusunda en ince ayrıntıya kadar bıkıp usanmadan konuştukları için ''küçük profesörler'' dediği bu ilginç çocukları anlamaya ve onlara yardım etmeye çalışıyordu.  Asperger Sendromu’nda, tipik olarak otizmli bireylerde görülen sosyal ilişki ve iletişim sorunlarının yanı sıra sınırlı ilgi alanı görülür.  Otizmden farklı olarak zamanında konuşmaya başlarlar; aşırı bilgiçlik ve el becerilerinde özel sorunlar görülür. Bu çocuklar normal veya üstün zekâya sahiptirler. Mekanik oyuncaklara çok düşkündürler ve ilgi alanı sınırlı olan insanlarla daha iyi yakınlık kurarlar. Amaçsızca birtakım nesneleri toplayabilirler, öz bakım sorunları yoktur. Erişkinlikte ise kurallara sıkıca bağlı, soğuk ve mesafeli insanlar olarak tanınırlar. Bu bireylerin sosyal hayatında, genelde bir tane çok yakın arkadaşları vardır ve bu kişinin de sıklıkla dar, kısıtlı ilgi alanı vardır. Duygusal hayatında hep akılcı ve heyecansız yorumlamalara sahiptir, davranış sorunları görülebilir. Jest, mimik ve vücut dilini kullanmada sorunları vardır. Bu sendromda genetik ilişki sıklıkla baba ve oğul arasında kurulur. Otizm ve Asperger Sendromu birbirine dönüşebilir bir nitelik taşır.  Asperger Sendromu’nun klinik özellikleri şöyle sıralanabilir: Normal dil gelişimi, normal zekâ ve hatta bazen üstün zekâya sahip olma, beceriksizlik, bilgiççe, ders veriyormuş gibi konuşma tarzı, antisosyal şiddet içeren davranışlar görülmektedir. Görülme sıklığı 1000’de 1’dir. Erkeklerde 2-4 kat daha fazladır. Tanı genelde 5 yaş civarında konabilir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ve depresyonla eş zamanlı görülür. Özellikle dede ve babalardan ailevi geçiş görülür.

   Forum Saati Ptsi 15 Ekim 2018, 3:45 pm