HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU

Similar topics


   Doğru nefes almak ömrü uzatıyor

   Paylaş
   avatar
   pamukşeker20
   Yasaklı
   Yasaklı

   Kayıt tarihi : 08/03/08
   Kadın
   Mesaj Sayısı : 540
   Burç Sembolü : Balık / 20 Şubat - 20 Mart
   Yaş : 44
   Mesleği : oğlum
   Medeni Durumu : Bekar
   Çocuk Sayısı : 1
   Eğitim Durumu : üniversite
   Yaşadığı Şehir / Ülke : Denizli
   Resim Resim :
   Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
   Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : KEŞKE BUGÜN BİLDİĞİMİ DÜN BİLSEYDİM!!!
   Site Puanı Site Puanı : 49
   Rep Puanı Rep Puanı : 30

   Doğru nefes almak ömrü uzatıyor

   Mesaj tarafından pamukşeker20 Bir Cuma 25 Tem. 2008, 12:38 pm

   Hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Uyumadan, yemek yemeden ya da su içmeden günlerce yaşanılabilirken; birkaç dakikalığına da olsa, nefes alıp vermeden hayatta kalmak mümkün değildir. Nefes alıp vermek, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi görünebilir, ancak doğru nefes almak, sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarındandır.

   Uzman Solunum Fizyoterapisti Seniha Avcıl Uğurlu: “Cerrahi bir operasyon veya solunum sıkıntısına neden olan bir hastalık geçirdiğinizde, nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlarsınız. Doğru nefes alıp verememek, tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizin iş yükünü artırır. Kan basıncının hızla yükselmesi ise, stresle başa çıkamama, nefes darlığı, korku gibi şikayetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır.” diyor.

   Doğru nefes alıp vermenin pek çok yararı var. Örneğin; kalp ritminin düzelmesiyle birlikte, kan basıncının düşmesi, dolaşımın hızlanması, sindirim sisteminin düzene girmesi, stres ile rahatlıkla baş edebilme ve uykunun düzene girmesi, ilk akla gelenlerdir.

   Uzman Solunum Fizyoterapisti Tuğba Şenyurt Gedik: “Pulmoner Rehabilitasyon, yani solunum fizyoterapisi; kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan, kişilerin günlük yaşamda daha kaliteli nefes alıp vermesini hedefleyen rehabilitasyon programıdır.”diyor. Bu programla, konusunda uzmanlaşmış solunum fizyoterapistleri, hastalıkların yol açtığı semptomları olabildiğince azaltarak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak amacıyla “solunum rehabilitasyonu” ve “göğüs fizyoterapisi” uyguluyorlar.

   Sağlıklı bir yaşam için doğru nefes almanın önemi

   Pulmoner Rehabilitasyon, hiçbir hastalık tanısı olmayan, ancak doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerin, günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, ideal kapasitesini kullanmasını sağlayarak yaşamlarına kalite katıyor.

   Tanı koyulan hastalıklarda ise; ileri evredeki solunum hastalarında görülen ciddi problemler, hastanın efor kapasitesini, dolayısıyla yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastalar için, uzman solunum fizyoterapistlerinin kazandıracağı bilgi ve deneyimler ile hastanın yaşam kalitesi ciddi biçimde artırılıyor.

   alıntı

    Forum Saati Salı 18 Ara. 2018, 3:15 pm