HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Çocuğunuzu kıyaslamada mihenk taşı

  Paylaş
  avatar
  Nemo
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 13/03/08
  Erkek
  Mesaj Sayısı : 615
  Burç Sembolü : Yengeç / 22 Haziran - 22 Temmuz
  Yaş : 51
  Mesleği : Teknisyen
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 2
  Yaşadığı Şehir / Ülke : Yurtdışı
  Resim Resim : nemo
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Doğruluk sonsuzluğun güneşidir.
  Nasıl olsa doğar.

  Wendell Phillips

  Site Puanı Site Puanı : 203
  Rep Puanı Rep Puanı : 20

  Çocuğunuzu kıyaslamada mihenk taşı

  Mesaj tarafından Nemo Bir Paz 20 Nis. 2008, 8:28 pm

  Çocuğunuzu kıyaslamada mihenk taşı bir başkası olmamalı!

  - Sen ağabeyine hiç benzemiyorsun!
  - Abisi kardeşinden daha zeki değil mi? Notlarından belli.
  - Baba, “Anasına çekmiş ne olacak!” Anne, “Babasına benzemiş, adam olamaz ki!” şeklindeki kıyaslamalar ve küçük düşürücü yaklaşımlar, gencin kendine karşı nefret ve suçluluk duygusu geliştirmesine sebep olabilmektedir.
  Sadece çocuklar ve gençler değil; yetişkinler de başka hanımlarla ya da başka baylarla kıyaslandıklarında mutsuz olmaktadır. Çünkü her insan farklı kişilik özelliklerine, farklı yeteneklere, farklı zekâya, farklı bedene, farklı duygulara, düşüncelere sahip olarak dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla çocuklarımızın önüne hedef koyarken veya değerlendirirken kişisel performanslarını ve farklılıklarını göz önüne almak gerekir.


  YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

  * Çocuğunuzla ilgili değerlendirmelerinizde mihenk taşı bir başkası değil yine çocuğunuz olmalıdır. Değerlendireceğiniz konu ne ise çocuğunuzda önceki durumu ve son hali değerlendirilmelidir. Örnek olarak; “geçen deneme sınavında şu kadar puan aldın. Bu denemede ise bu kadar aldın. Tebrik ederim veya biraz daha gayret etmen gerekli” gibi geribildirimler verilebilir. Çocuğunuzun durumunu bir başka öğrenciyle kıyaslamak amacınıza hizmet etmeyeceği gibi çocuğunuzda hasetlik, kıskançlık gibi duyguların anormal boyutlarda yaşanmasına sebep olur.
  * Çocuklarınızın yanlışlarıyla ilgili geribildirimlerde bulunacağınız zaman izleyeceğiniz yol; önce çocuğunuzun beğendiğiniz iyi ve güzel bir yönünü, sonra düzeltmesini istediğiniz davranışını, en sonunda ise hoşlandığınız başka bir yönünü söylemek şeklinde olursa eleştiriniz daha ılımlı ve yapıcı olur.
  * Kıyaslama, genelde kendi beklentilerine cevap bulamayan bireyler tarafından yapılır. Çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerini göz önüne alarak gerçekçi beklentiler içinde olmak bizi daha tatminkâr yapar ve çocuğumuzla çatışma riskini azaltır.
  * İnsan, fark edilmek, takdir edilmek ve onay görmek ister. Bunu, işyerinde personel amirinden, bayanlar eşlerinden, çocuklar ve gençler de ebeveynlerinden beklerler. Bir nevi bu bir ihtiyaçtır. Kimi ebeveynler çocuklarının yapamadıklarını ve yanlışlarını ön plana çıkartarak, doğruyu göstermeye çalışmaktadır. Bu yaklaşım hem ebeveynlerde hem de çocuklarında hayal kırıklığı ve umutsuzluk oluşturabilir. Oysaki genci, olduğu gibi kabullenmek ve toplum içinde küçük düşürücü yaklaşımlardan sakınmak, küçük dahi olsa onun olumlu davranışlarının ve başarılarının da farkına varmak ve onları takdir etmek kimlik oluşturma çabalarını destekler. Yaklaşımlarımızda temel nokta; ergene aynen arkadaşlarımıza davrandığımız gibi davranmaktır. Arkadaşımıza, “Neden ağabeyine benzemedin?” ya da “Saçını ablan gibi kestirseydin daha iyi olurdu” diyebilir misiniz?


  ABDULLAH PURTAŞ, BURÇ ÖZGÖREN KOLEJİ PSİKOLOJİK DANIŞMANI

   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 7:57 pm