HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  OTİZM TEDAVİSİNDE OKSİJEN DÖNEMİ (Hiperbarik Oksijen Tedavisi)

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  OTİZM TEDAVİSİNDE OKSİJEN DÖNEMİ (Hiperbarik Oksijen Tedavisi)

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Çarş. 12 Mart 2008, 9:46 pm

  Hiperbarik Oksijen Tedavisi ve Faydaları

  Hava ve Uzay Hekimliği Uzmanı Dr. Mustafa Alan,“performansı artırdığı için doğal ve yasal doping de sayılan tedavi, gençleşmek isteyen kadınların gözdesi” dedi.

  Özel basınç odalarında uygulanan “yüzde 100 oksijen”, diyabete bağlı ayak yaralarından otizme, karbonmonoksit zehirlenmesinden beyin ödemine ve kemik iltihaplarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

  Özel Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi sorumlusu Hava ve Uzay Hekimliği Uzmanı Dr. Mustafa Alan, “Hiperbarik Oksijen Tedavisi” hakkında bilgi verdi. Alan, söz konusu tedavide, çelikten yapılan 11 kişilik kabin şeklindeki basınç odasında havayı, suyun 16-17 metre altındaki basınca eşitleyerek hastalara “yüzde 100 oksijen” verildiğini söyledi.

  Bu yöntemle kandaki oksijen miktarını artırdıklarını belirten Alan, böylece hastaların plazmasında maksimum düzeyde oksijen çözündüğünü ve dokulara giden oksijen miktarının arttığını anlattı. Oksijen ihtiyacının arttığı veya vücudun oksijeni aldığı halde kullanamadığı durumlarda bu yöntemin uygulandığını kaydeden Alan, bu tedavide hastaların, normalde içinde bulunulan atmosferik basıncın 2-2.5 katı basınç altında oksijen soluduklarını bildirdi.


  OTİZM TEDAVİSİNDE OKSİJEN DÖNEMİ
  Tedavinin kullanıldığı hastalıklar listesinde olmamasına rağmen otizm hastalığında da hiperbarik oksijen kullanıldığını bildiren Dr. Mustafa Alan,”Otizmin asıl sebebi artık, anne karnındayken annenin kanından bir takım zehirlenmelere, kimyasallara maruz kalınması olarak kabul ediliyor” dedi.

  Eski yıllarda diş tedavisinde uygulanan ve içinde cıva bulunan amalgam dolgunun hamilelikte kullanılması, içinde ağır metaller barındıran deniz ürünlerinin hamilelikte çok tüketilmesi gibi durumlarda da bebeğin olumsuz etkilenebileceğini vurgulayan Alan, “Otizmin, bunlardan kaynaklanan beyin dokusunun zehirlenmesi olduğu düşünülüyor. Hiperbarik oksijen tedavisinin yaptığı etki, beyin dokusundaki zehri uzaklaştırmak. Bu tedavide otistik çocukların tamamen normale dönmesi beklenmiyor ama iyileşme sağlıyor” diye konuştu.

  İngiltere ve ABD’de yalnızca otistik çocuklara hizmet veren merkezler bulunduğunu dile getiren Alan, talep olması halinde otistik çocuklara da hizmet verebileceklerini kaydetti. Alan, otistik çocukların, oksijenin verildiği basınç odasında rahat durmaları, kontrol altında oksijeni almaları ve cihazı çıkarmalarını önlemek için özel bir başlık kullanıldığını anlattı.

  Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) Nedir?

  Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak % 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir. HBOT 6000 den fazla çalışma ile desteklenmiş modern ve bilimsel bir tedavi yöntemidir.

  Basınç odası nedir HBOT nasıl uygulanır?
  Basınç odası çelikten yapılmış, içerisine hava verilerek basınçlanabilen, içeride bulunan kişilere % 100 oksijen soluma olanağı sağlayan kabinlerdir. HBOT uygulamalarında hastaların büyük çoğunluğu normalde içinde bulunduğumuz atmosferik basıncın 2-2,5 katı basınç altında oksijen solurlar. Basınç odasının yanlarında lumboz olarak adlandırılan dışarıdan içerinin, içeriden dışarının gözlenmesine yarayan pencerelermevcuttur. Basınç odası içinde hastaların rahat bir biçimde oturmaları için koltuklar bulunmaktadır. Sedye üstündeki hastalar yatar vaziyette de tedaviye alınabilirler. HBOT uzman doktor ve tıbbi personel gözetiminde yapılır

  Tedavi esnasında hastalar neler hisseder?
  Tedavinin “dalış” olarak adlandırılan ilk dakikalarında hastalar içerideki basınç artışını, tıpkı bir uçak yolculuğundaki iniş sırasında ya da yüksek dağlardan aşağıya inerken hissettikleri gibi, kulaklarında hisseder. Hastalara artan basınç esnasında kulaklarındaki basıncı nasıl eşitleyecekleri anlatılır. Bu genellile basitçe yutkunarak, ya da burnu kapatıp hava üfleyerek gerçekleştirilir. Bu işlem sadece dalış esnasında, tedavi basıncına gelene kadar yapılır. HBOT her yaştaki hastaya uygulanabilir. Hastalar basınç odasına kendilerine verilen özel pamuklu kıyafetlerle girerler..


  Tedavi ne kadar sürer?
  Bir HBOT seansı, olguya göre değişmekle birlikte, genellikle 1,5-2 saat sürer. Hastaların büyük bir bölümü günde bir seans tedavi görürler. Ancak bazı acil durumlarda günlük seans sayısı dörde kadar çıkabilmektedir. Toplam seans sayısı hastalığa gore değişmektedir.

  Tedavinin yan etkisi var mıdır?

  En sık görülen yan etki basınç değişikliğinin kulak ve sinüslerde yaptığı etkidir. Bu durum tehlikeli olmayıp, basınç eşitleme yöntemlerinin öğrenilmesiyle önlenebilir. Diğer yan etkiler oldukça nadir görülmekte olup, oksijen toksisitesi, klostrofobi (kapalı yerde kalma korkusu) ve geçici miyopi olarak sıralanabilir.

  HBOT etki mekanizması ve endikasyonları nelerdir?
  Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) basınç odası içine alınan hastaya %100 oksijen solutulması esasına dayanan bir tedavidir. Yüksek basınçta solunarak dokulara taşınan oksijen doku hipoksisinin yol açtığı akut veya kronik bir çok patolojide tedavi edici özellik taşır. Tedavi sırasında çözünen oksijenin doku oksijenisazyonunu arttırması sayesinde çok yönlü etkiler sağlanır. Bunlar;
  Antihipoksik etki: HBOT uygulaması sırasında başta kan olmak üzere, vücut sıvı ve dokularında yüksek oranda oksijenin çözünmesine bağlıdır. Dokuda oksijen eksikliğine yol açan akut travmatik iskemiler, doku hipoksisi ile seyreden infeksiyonlar, yara iyileşmesinin geciktiği durumlar, periferik damar hastalıkları, ani işitme kaybı, retinal arter oklüzyonunda HBOT doku hipoksisini önleyerek sağaltıcı etkiler sağlar.
  Antiödem etki: Oksijenin vazokonstriktif etkisiyle total perfüzyon azalır. Ayrıca, hipoksi nedeniyle artan kapiller geçirgenlik HBOT sayesinde düzenlenir, ekstravasküler kompartmana sıvı geçişi önlenir, böylece ödem geriler. Crush yaralanması, kompartman sendromu, reperfüzyon hasarı, beyin ödemi, yanık gibi patolojilerde antiödem etki büyük önem kazanır.
  Antitoksik etki: HBOT Clostridium cinsi bakterilerin ekzotoksin üretimini inhibe ederek gazlı gangrende yaşam kurtarıcı etki gösterir. Ayrıca başta karbonmonoksit zehirlenmesi olmak üzere siyanid, hidrojen sülfid ve karbontetraklörür zehirlen-melerinde (CO) veya yardımcı ana tedavi ajanı olarak kullanılır.
  Antibakteriyel etki: HBOT mutlak ve fakültatif anaeroblar ile mikroaerofilik aeroblar üzerine bakterisid, diğer bazı mikroorganizmalara ise bakteriostatik etkilere sahiptir. HBOT ile sağlanan yüksek düzeydeki oksijen bakterisid etkinin en önemli nedenidir. HBOT dolaylı yoldan da antibakteriyel etki sağlar; Nötrofillerin oksidatif yol ile aerob bakterileri öldürme kapasitesini arttırır, monosit ve makrofajların fonksiyonları doku oksijeninin normalleşmesiyle optimal düzeye ulaşır. Ayrıca bazı antibiyotiklerle, örneğin aminoglikozidler fluorokinolonlar, vankomisin ve teikoplanin ile sinerjistik etki gösterir.
  HBOT’nun antibakteriyel etkilerinden infekte kronik yaralarda, gazlı gangren, Fournier gangreni ve nekrotizan fassit gibi nekrotizan yumuşak doku infeksiyonlarında, kronik osteomiyelitte, anaerobik mantar infeksiyonlarında yararlanılır.
  Yara iyileşmesi üzerine etkisi: HBOT’nun sellüler hipoksi nedeniyle bozulmuş olan yara iyileşmesi üzerine etkisi fibroblastik aktivite, kollagen üretimi ve neovaskülarizasyonun artışı, epitelizasyonun desteklenmesi, osteoblastik ve osteoklastik aktivitenin optimizasyonu ile osteogenezin artışı şeklinde özetlelenebilir. Kronik yaralarda doku hipoksisi, ödem ve infeksiyon ana patolojilerdir. HBOT’nun yara iyileşmesi üzerine etkilerinden diyabetik ayak, arteriyel veya venöz damar hastalıklarına bağlı ülserasyonlar, osteoradyonekroz, enterit, miyelit, hemorajik sistit gibi radyasyon hasarları, adriyamisin başta olmak üzere ekstravazasyonlar, kronik osteomiyelit, kaynamayan fraktürler ve aseptik nekrozlarda faydalanılır.
  HBO iskemiyi giderir, iyileşmeyi hızlandırır, tedavi maliyetini düşürür!
  HBOT dekompresyon hastağı ve gaz embolisinde ana tedavidir. Tedavi sırasındaki basınç artışı ile hastalığa neden olan gaz kabarcıklarının küçülmesi ve klinik düzelme sağlanır.
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Geri: OTİZM TEDAVİSİNDE OKSİJEN DÖNEMİ (Hiperbarik Oksijen Tedavisi)

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Cuma 25 Nis. 2008, 3:09 pm

  HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİNİN SEREBRAL PALSİLİ ÇOCUKLARDA BEYİN PERFÜZYONUNA ETKİSİ
  Dr.Mustafa ALAN, Dr.Cem KINACI

  HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ (HBOT) NEDİR?
  Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında, 1 ATA (=760 mm Hg) dan daha büyük bir basınç altında % 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir.


  HBOT NASIL ETKİ EDER?

  Henry gaz yasası uyarınca; sabit sıcaklıkta bir sıvı içinde çözünen gaz miktarı, o gazın parsiyel basıncı ile doğru orantılıdır. Hiperbarik koşullarda solunan oksijenin parsiyel basıncı artacağı için, plazmada çözünmüş durumda bulunan oksijen miktarı da artar. Sonuçta 1 atmosfer basınçta hava solunurken kanın 100 ml.sinde 0.3 ml. olan çözünmüş oksijen miktarı, 3 atmosfer basınçta %100 oksijen solunduğunda 6.8 ml.e dek yükselir. (22 kat) Bu miktar, istirahat halinde hemoglobinden bağımsız olarak, hücrelerin gereksinimi olan oksijenin sağlanması için yeterlidir.


  HBOT ETKİ MEKANİZMASI

  Antihipoksik etki: HBOT uygulaması sırasında başta kan olmak üzere, vücut sıvı ve dokularında yüksek oranda oksijenin çözünmesine bağlıdır. Dokuda oksijen eksikliğine yol açan akut travmatik iskemiler, doku hipoksisi ile seyreden infeksiyonlar, yara iyileşmesinin geciktiği durumlar, periferik damar hastalıkları, ani işitme kaybı, retinal arter oklüzyonunda HBOT doku hipoksisini önleyerek sağaltıcı etkiler sağlar.
  Antiödem etki: Oksijenin vazokonstriktif etkisiyle total perfüzyon azalır. Ayrıca, hipoksi nedeniyle artan kapiller geçirgenlik HBOT sayesinde düzenlenir, ekstravasküler kompartmana sıvı geçişi önlenir, böylece ödem geriler. Antitoksik etki: HBOT Clostridium cinsi bakterilerin ekzotoksin üretimini inhibe ederek gazlı gangrende yaşam kurtarıcı etki gösterir. Ayrıca başta karbonmonoksit zehirlenmesi olmak üzere siyanid, hidrojen sülfid ve karbontetraklörür zehirlen-melerinde Antibakteriyel etki: HBOT mutlak ve fakültatif anaeroblar ile mikroaerofilik aeroblar üzerine bakterisid, diğer bazı mikroorganizmalara ise bakteriostatik etkilere sahiptir. Yara iyileşmesi üzerine etkisi: HBOT’nun sellüler hipoksi nedeniyle bozulmuş olan yara iyileşmesi üzerine etkisi fibroblastik aktivite, kollagen üretimi ve neovaskülarizasyonun artışı, epitelizasyonun desteklenmesi, osteoblastik ve osteoklastik aktivitenin optimizasyonu ile osteogenezin artışı şeklinde özetlelenebilir.

  HBOT ENDİKASYONLARI

  Dekompresyon hastalığı (vurgun)
  Hava ve gaz embolisi
  Karbonmonoksit, siyanid zehirlenmesi, akut duman inhalasyonu, Gazlı gangren
  Yumuşak dokunun nekrotizan enfeksiyonları (derialtı, kas, fas, fasya)
  Crush yaralanmaları, kompartman sendromu ve diğer akut travmatik iskemiler.
  Yara iyileşmesinin geciktiği durumlar (diyabetik ve non-diyabetik) Kronik refrakter osteomiyelit Aşırı kan kaybı
  Radyasyon nekrozları
  Tutması şüpheli deri flepleri ve greftleri Termal yanıklar
  Kapalı kafa taravmaları
  Beyin absesi
  Anoksik ensefalopati
  Ani işitme kaybı
  Retinal erter oklüzyonu

  HBOT YAN ETKİLERİ

  Ortakulak barotravması
  Sinüs sıkışması
  Klostrofobi
  Progressif miyopi
  Pulmoner O2 zehirlenmesi MSS O2 zehirlenmesi:
  Konvülsiyon (1/10000)
  Görme alanında daralma (>200 seans)
  Katarakt (>200 seans)
  Parestezi
  Vertigo-bulantı

  KONTRENDİKASYONLARI

  Mutlak kontrendikasyon: Tedavi edilmemiş açık prömotoraks,
  Göreceli Kontrendikasyonlar: KOAH, konjestif kalp yetmezliği, ağır aritmiler ve sedatiflerle kontrol edilemeyen klostrofobi,yüksek ateş,bazı antikanser ilaçlar

  AMAÇ
  Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) nin serebral palsili çocuklarda beyin kan akımına olan etkilerini araştırmak.

  GEREÇ VE YÖNTEM

  -Çalışmaya yaşları 3 ile 12 arasında ,9 erkek 7 kız toplam 16 hasta alınmıştır. -Hastaların tümüne günde 1 seans;1.5 ATA basınçta 60 dakika süreyle olmak üzere maske veya başlık ile ortalama 50 seans tedavi uygulanmıştır. -Tüm hastaların tedavi öncesi ve tedavi bitiminde beyin SPECT'leri çekilmiştir.

  BULGULAR

  Tedavi öncesi ve sonrası beyin SPECT'lerinin karşılaştırılmasında; 1-Tedavi öncesi: tüm olgularda gözlenebilen hipoperfüzyon defekti. 2-Tedavi sonrası: Hipoperfüzyon defekti saptanan beyin bölgelerinde kısmi kanlanma artışı saptanmıştır.

  BULGULAR

  Ailelerden alınan geri bildirim sonuçlarına göre;
  A- Hastaların % 70'inde kas kuvveti,kontrolu ve koordinasyonunda düzelme,spastisitede azalma,
  B- % 40'ında dikkatte artış,
  C- %40'ında dil becerisi ve dil kullanımında ilerleme gözlenmiştir.
  D- Ailelerden sadece 1 tanesi çok az yarar gördüğünü ve memnun olmadığını beyan etmiştir.
  E- 2 aile memnuniyetini az,
  F- 5 aile orta,
  G- 8 aile iyi veya çok iyi olarak tanımlamıştır.
  8- Klinik iyileşmenin ve memnuniyet düzeyinin ileri yaşlarda daha az olduğu saptanmıştır.


  SONUÇLAR

  -Kaba motor fonksiyonlarda,
  -İnce motor fonksiyonlarda,
  -Kavrama,algılama ve iletişimde,
  -Konuşma ve dil becerisinde,
  -Dikkatte,
  -Hafızada,
  -Mesane ve barsak kontrolunda artış
  -Spastisitede azalma

  HBOT’nin
  1-Hastanın rehabilitasyonuna büyük ölçüde yardımcı olacağı,
  2-Hastanın ve ailenin yaşam konforunu artıracağı,
  3-Ailenin moral,motivasyonuna olumlu katkıları olacağı,
  4-Tedaviye ne kadar erken başlanırsa olumlu sonuçların da o ölçüde fazla ve memnuniyet verici olacağını düşünmekteyiz.
  5-Çalışmanın benzerlerinin ve tedavi edilen hasta sayısının artması sonuçların güvenilirliğine katkıda bulunacaktır.


  HBOT mucizevi bir yöntem değildir.
  Egzersiz programları,fiziksel tedavi
  Konuşma terapileri Biofeedback tedavileri ile birlikte yürütülmelidir.

   Forum Saati C.tesi 26 Mayıs 2018, 2:06 pm