HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Salı 12 Şub. 2008, 8:28 pm

  İdrar Yolu Enfeksiyonu
  İdrar yolu, vücudun idrar adı verilen sıvı haldeki atık maddeleri filtre ettiği yolu adıdır. İdrar yolu enfeksiyonuna idrar yollarına giren bakteriler neden olurlar.
  Kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarına idrar yollarının biçiminden dolayı erkeklerden daha yatkındılar. Tüm kadınların yaklaşık olarak yarısı hayatları boyunca bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirirler.
  Yaklaşık %20’sinde ise tekrarlayan enfeksiyon bulunur.
  Tüm idrar yolu enfeksiyonları, antibiyotiklerle tedavi edilebilirler ancak antibiyotik kullanımı için doktor reçetesi gereklidir.

  Belirtiler
  Aşağı idrar yolu enfeksiyonu (mesane enfeksiyonu) belirtileri ile yukarı idrar yolu enfeksiyonunun (böbrek enfeksiyonu) belirtilerinin ayrımını anlamak önemlidir. Çoğu enfeksiyon aşağı idrar yollarında (mesane ve üretra) olur çünkü buraya bakterilerin erişimi kolaydır. Her ne kadar can sıkıcı ve sıklıkla ağrılı olsa da, alt idrar yolu enfeksiyonları ciddi enfeksiyonlar değildir. Bunun yanında, üst idrar yolu enfeksiyonları (böbrek ve üreter) ciddi hastalığa sebep olabilirler.
  Eğer idrar yolu enfeksiyonu olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, muayene ve tetkik yapmanız önerilir.

  Alt İdrar Yolu ve Mesane Enfeksiyonu Belirtileri
  *
  Sık idrar yapma
  * İdrar yaparken yanma hissi
  * Alt karında basınç hissi ve ağrı
  * Bel ve boşluk ağrısı
  * İdrarın kanlı olması

  Üst İdrar Yolu ve Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri
  *
  Ateş
  * Üşüme / Titreme
  * Kusma / Bulantı
  * Şiddetli bel ve boşluk ağrısı

  İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri bazı vaginal enfeksiyonların belirtilerine benzediğinden, en kısa sürede doktora başvurmanız önemlidir.

  Enfeksiyonun En Sık Nedenleri
  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarına genellikle vagina veya kalınbağırsak civarında yaşayan bağırsak bakterileri neden olurlar. Bu bakteriler, yukarı doğru idrar yollarında ilerleyebilirler ve mesane ya da diğer idrar yollarında enfeksiyon sebebi olabilirler. En sık idrar yolu enfeksiyonu nedenleri:
  - Cinsel İlişki: Cinsel ilişki bakteriyi üretraya doğru itebilir. Bazı kadınlar hemen her ilişki sonrası idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmaktan yakınırlar. Mesane enfeksiyonları sık cinsel ilişkide bulunan veya sık partner değiştiren kadınlarda daha sık görülmektedir.
  - İdrarı Uzun Süre Tutma: Mesane idrarı tutmak için genişleyen ve boşaltmak için kasılan küre şeklindeki bir kastır. Eğer idrarınızı uzun süre tutarsanız, mesane kası uzun süre gerili olarak kalır. Bu durum sık olarak tekrarlanırsa, mesanenin kas yapısı zayıflayacak ve bir miktar artık idrar mesanenizde kalacaktır. Bu da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır.

  Enfeksiyonun Saptanması
  İdrar yolu enfeksiyonunu saptamak için idrar örneği kullanılır. Örnek içerdiği bakteri ve akyuvar sayısı bakımından incelenir. İdrar örneğinde yüksek sayıda akyuvar bulunması enfeksiyonu işaret eder.
  Vaginal ya da alt karına ait bir problemi ekarte etmek için, jinekoloji muayene gerekebilir. Son olarak, sık olarak tekrar eden veya tedaviye cevap vermeyen enfeksiyonlar için ultrason ya da röntgen tetkiki yapılabilir.

  TEDAVİSİ
  İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilirler. Çoğu zaman antibiyotikler 7 veya 10 gün süreyle kullanılır ancak basit enfeksiyonlarda 3 günlük kullanım yeterlidir. Şikayetleriniz ilaç bitmeden geçse bile doktorunuzun verdiği tüm ilaçları önerdiği sürede kullanmak çok önemlidir. Enfeksiyonun tam olarak temizlendiğinden emin olmak için, tedavinizin bitiminden sonra idrar tetkikinizin tekrarlanmasına ihtiyaç olabilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Önlenmesinde Sizin Rolünüz
  * Nedenleri kavrayınız.
  * İyi bir kişisel hijyen uygulayınız. (Tuvalet kağıdını önden arkaya doğru silerek kullanınız.)
  * Bakterinin idrar yolundan atılmasına yardımcı olmak için bol miktarda sıvı alınız. (her gün 8-10 bardak su)
  * İdrar hissi oluşunca en kısa sürede ya da her 3 saatte bir mesanenizi boşaltınız. Üretradan girebilecek bakterileri atmak için, cinsel ilişki öncesi ve sonrası mesanenizi boşaltınız.
  * Düzenli olarak C vitamini alınız. Bunun idrarınızın asiditesini artırarak bakteri üremesini zorlaştırdığı düşünülmektedir. C vitamini portakal suyu, limon, greyfurt ve brokolide bol miktarda bulunur.
  Ayrıca yapılan araştırmalarda kızılcık şerbeti suyunun üriner sistem üzerinde son derece faydalı olduğu tesbit edilmiştir.
  * Pamuklu iç çamaşırı giyiniz. Pamuklular bakteri üremesine neden olan nemi önler.
  * Vagina içerisini sabunla yıkamayınız. Eğer mutlaka kullanacaksanız kadın-doğum doktorunuzun tavsiye ettiği nötral PH’lı ürünleri tercih ediniz.

   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 7:21 pm