HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Pasif içicilik daha kötü !

  Paylaş

  *nemo*
  Misafir

  Pasif içicilik daha kötü !

  Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 4:16 pm

  4 saat sigara dumanına maruz kalmak, 10 adet sigara içmeye bedel..  İstanbul Özel Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Güldehan Akbaş , 4 saat sigara dumanına maruz kalmanın 10 adet sigara içmeye bedel olduğunu kaydetti.

  Akbaş yaptığı açıklamada, sigara içilenlerde görülen hastalık hemen hepsinin pasif içicilerde de görüldüğünü ifade ederek, 4 saat sigara dumanına maruz kalanların, 10 adet sigara içen kişilmer kadar sigaradan etkilendiğini belirtti. Akbaş, pasif içicilerin sigaranın içerdiği yaklaşık 3 bin 700 çeşit kimyasal maddeden zarar gördüklerini kaydederek, pasif içicilerde akciğer kanseri riskinin, sigara içenlere oranla 1,5 kat daha fazla olduğunu ifade etti.

  SİGARA İÇEN BABANIN ÇOCUKLARINDA KANSER ÖNLEME GENİ BULUNMUYOR

  Çocuk kanserlerinin yüzde 15'inde sigaranın rolü olduğunu belirten Akbaş, "Babanın sigara alışkanlığından dolayı kanser önleyici genden yoksun çocuklarda kanser, diğer çocuklara oranla daha sık görülmektedir. Çünkü çocukların akciğerleri tam gelişmemiştir. Çocuklar yetişkinlerden daha sık nefes alıp verirler ve sigara dumanına daha fazla maruz kalırlar. Bu nedenle bu çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve astım daha sık görülür" dedi.

  ANKA

  Alıntı: haber3


  En son tarafından Ptsi 04 Şub. 2008, 6:23 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

  *nemo*
  Misafir

  Pasif içicilik on sigaraya bedel !

  Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 4:17 pm

  Sigara içenlerle aynı ortamda 4 saat kalan kişi yaklaşık 10 adet sigara içmiş gibi oluyor.  SİgaranIn zararları özellikle son zamanda sık sık vurgulanmasına rağmen ne yazık ki pek çok kişi bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için çaba göstermiyor. Dört bin farklı zehir barındıran sigara, insanlar için terör, trafik kazaları, doğal afetlerden daha öldürücü bir etkendir. Ancak daha da kötüsü sigara içenler kadar pasif içicilerin de sigaradan etkilenmesi... İstanbul Özel Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Güldehan Akbaş'sigaranın zararları ve pasif içicilik' hakkında bilgi veriyor.

  Bağışıklık sistemini baskılayıp sık solunum yolu enfeksiyonu, solunum yollarında ilerleyici hasarlama ve sonuçta bronşit, arfizem, astım gibi solunum yetmezliği ve ölüme götüren kronik solunum sistemi hastalıklarına yol açmaktadır. Sigara kalp damar sisteminde tıkayıcı lezyonlar, kalp krizi, ayak ve bacakta kangrenler gibi dolaşımda tıkanma sorununun başlıca nedenidir. Ayrıca katarakt, diyabet ve tat koku alma duyularında zayıflamaya da neden olmaktadır. Tüm kanserlerden ölümlerin yüzde 30' undan, akciğer kanserlerinin yüzde 90'nından sigara sorumludur. Akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun, boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, mesane, meme, rahim ağzı, karaciğer kanserlerinde en büyük etkenlerden biri sigaradır.

  Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık, kadınlarda ise erken menopoz ve kısırlığa yol açan sigara ayrıca premature doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi anne adayı ve yeni doğan bebeğin hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara dumanının zararları çok fazladır. Sadece içen değil içenin yanında duran kişide hem yanan tütünün hem de sigara içen kişinin çıkardığı dumanı solur. Pasif içiciler yaklaşık 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir. Sigara içmediği halde sigara içenlerle aynı ortamda 4 saat kalan kişi yaklaşık 10 adet sigara içmiş gibi olmaktadır. Pasif içicilerde akciğer kanseri riski içmeyenlerden 1.5 kat fazladır.

  Güneş

  Alıntı: haber3

   Forum Saati Salı 18 Ara. 2018, 3:15 pm