HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Otizmli çocuklarda ikinci dil

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Otizmli çocuklarda ikinci dil

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Salı 10 Ocak 2012, 8:38 pm  Otizmli çocuklarda dil kazanımı normal gelişim gösteren çocuklardan daha farklı işler. Otizm tanısı konmuş bir çocuğun çevresiyle olan etkileşimsel ve iletişimsel kısıtlılıkları, çevresine olan ilgisinin yetersizliği, tepkilerindeki azlık dil gelişimlerini olumsuz etkiler. İşte bu durumda ailelerinin desteğine ve gelişimsel eğitime daha fazla ihtiyaç duyarlar. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Gözde Erdoğan yapılması gerekenleri anlattı.

  Çocuğunuzun alıcı dil ve ifade edici dil seviyelerini bilmeniz bu durumda çok önemlidir. Çocuğunuzun algılama, anlama ve ifade etme seviyesine uygun bir dilin kullanılması çocuğun iletişiminizde artışı sağlayacak ve bu durumda çocuk kendini ifade ettikçe kullandığı dilde ustalaşabilecektir. Çocuğunuza kullandığınız dil yalın ve net olmalıdır. Çocuklar sözcüklerin farklı anlamlarını algılamak da zorluk yaşamaktadırlar ki otizm tanılı bireyler iletişimde kullandığımız imaları, konuştuğumuzdaki ses tonu farklılıklarını, duygu durumlarını da algılayamayabilirler. Bu nedenle dil öğretimi yaparken imalardan kaçınmalı, onun dil gelişimine uygun sözcükler seçmelisiniz.

  Önce ana dil aktif olarak kullanılmalı

  Otizm tanısı konmuş bir bireyin ana dili kesinlikle yaşadığı ülkede yaygın konuşulan bir dil olmalıdır. Her ne kadar ikinci bir dil öğretimi yapılsa da çocuğun eğitimini alacağı dil çok önemlidir. Dil kazanımını akranlarına göre daha geç edinme ihtimallerinin olduğunu ve erken yaşta yoğun bir eğitim aldığı düşünüldüğünde verilecek eğitimin kaliteli olabilmesi için aynı dilin de evde anadil olarak konuşulması önemli bir noktadır.

  İkinci bir dilin öğretimine başlanmadan önce çocuğun kullandığı dilde pratikleşmesi ve aktif olarak o dili kullanıyor olması önemlidir. Aksi halde kendini ifade etmekte güçlük çeken ve yetersiz kelime haznesine sahip olan bir çocuğun ikinci dilin öğretiminde iki dilin arasındaki farkı anlayamama durumu ortaya çıkabilir. Bununla beraber her iki dili de işlevsiz olarak kullanabilir.

  İkinci bir dilin öğretiminde kullanılan materyaller de önemlidir. Sözcükleri resim ve nesnelerle eşlemek otizmli bir bireyin o sözcüğü işlevsel olarak öğrenmesini sağlarken, öğretilen kelimeyi ya da cümleyi siz model olarak nasıl kullanması gerektiğini sıklıkla tekrarlayarak öğretebilirsiniz.

  Otizmli bir çocuğun eğitiminde tekrar ve süreklilik büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle dil öğretiminin sürekli günlük hayatta tekrar edilmesi ve eski bildiklerine sıklıkla dönülmesi de öğrendiği dili işlevsel hale getirecektir.

  Otizm tanılı bir bireyin ikinci dili konuşabilmesi ve iki dili karıştırmadan yalın olarak kullanabilmesi çok zor bir süreçtir. Sosyal ilişki ve iletişimde ciddi zorluklar yaşayan bu çocukların ikinci bir dili öğrenmesinin dışında sosyal hayatta iletişim kurabilen, farklı insanlarla ilişki içerisinde olabilen ve bu ilişkileri sağlıklı bir şekilde yürütebilmelerini amaçlamak onların bağımsız bir birey olmalarında yardımcı olacaktır. Bu nedenle otizm tanılı bir bireyin yaşadığı ortamda, toplumsal hayatta konuşulan bir dile hakim olarak o dilde kendini ifade edebilir seviyede olması yaşadığı topluma uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

  Verilecek olan ikinci bir dil ise ancak kullanılan ana dilin aktif olarak kullanarak kendini rahatlıkla ifade edebilir duruma geldiği zaman verilmelidir. Aksi halde çocuğunuzun otizmin getirdiği içe kapanma, dış dünyadan uzaklaşma gibi semptomların artacağı düşünülmektedir.

  Kaynak: Hürriyet Aile

   Forum Saati Salı 18 Ara. 2018, 3:16 pm