HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Antibiyotik İlaçlar Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyoruz!

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Antibiyotik İlaçlar Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyoruz!

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Ptsi 02 Mayıs 2011, 10:15 am  Gereksiz antibiyotik kullanımından sakınmalıyız!


  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, çocuklarda görülen antibiyotiklere bağlı ishalin, antibiyotiklerin yan etkisi olarak ortaya çıktığını ve sıklıkla clostridium difficile isimli mikrobun neden oldunu ifade ediyor.

  Çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanılmaması konusunda uyaran Dr. Gülcan, “Özellikle çocuklarda antibiyotik tedavisinin bu yan etkisını azaltmak adına ek olarak antibiyotiklerle beraber probiyotik içeren ilaçların kullanılması gerekebilir” diyor.

  Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımının tetiklediği antibiyotik ishalinin (özellikle clostridium difficile mikrobuna bağlı) hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın antibiyotiklerin yan etkisi şeklinde ortaya çıkabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, ishalin yanı sıra daha ciddi yan etkiler olan, hem ince bağırsaklarda hem de kalın bağırsaklarda iltihap ve özellikle kalın barsaklarda yaralar ve buna bağlı kanamalarla kendini gösteren kolit rahatsızlığının da görülebileceğini belirtiyor.

  Dr. Gülcan hastalığın oluşum sürecini şöyle özetliyor: “Herhangi bir nedenle kullanılan antibiyotikler hedeflenen mikropların yanı sıra bağırsaklardaki iyi huylu mikropları da öldürüyor ve bağırsak florasının bozulmasına neden oluyor. Bu süreçte barsak floramızı oluşturan bu iyi huylu mikropların yerini kötü huylu mikroplar alarak ishal ve barsak yaralarına sebep oluyor.”

  Özellikle çocuklarda görülen bu rahatsızlığın risk grubu içinde hastanede yatan hastaların ve 0–2 yaş aralığındaki süt çocuğu grubunun bulunduğunu hatırlatan Dr. Gülcan, hastalığın belirtilerini “yüksek ateş, karış ağrısı, ishal ve bazen de barsakdan kan gelmesi” şeklinde sıralıyor ve hastalığın tanısının dışkı tahlili ve gerektiğinde kolonoskopi ile koyulabildiğini belirtiyor.

  Dr. Gülcan rahatsızlığın antibiyotik kullanımı sırasında ya da ilacı bıraktıktan sonra 8 hafta içinde ortaya çıkabildiğini belirterek, hastalığın doza bağlı olmadığını, kimi vakalarda tek doz kullanımının dahi şikayetlerin ortaya çıkması için yeterli olduğunu aktarıyor.

  Dr. Gülcan ayrıca, “Eğer hastada önceden antibiyotik ishali hikayesi varsa doktorun herhangi bir nedenden ötürü gereken antibiyotik tedavisinde hastaya ek olarak probiyotikli ilaçlar önermesi gerekiyor” diyerek önemli bir noktaya parmak basıyor.

  Antibiyotiğe bağlı ishalin tedavisi sürecinde ise hastalığa neden olan mikropları hedefleyen başka bir antibiyotik kullanımı gerçekleştirildiğini söyleyen Dr. Gülcan, bu süreçte de antibiyotik tedavisinin yanı sıra probiyotik barındıran ilaçlardan faydalanıldığını ekliyor.

  Hastalıktan korunma yolları konusunda da bilgiler veren Dr. Gülcan, “Gereksiz antibiyotik kullanımından sakınmalıyız. Mümkün olduğunca az antibiyotik kullanmaya özen göstermeliyiz” diyor.

   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 7:24 pm