HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Defne Joy Foster’ın ölüm nedeni 'KOAH'

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Defne Joy Foster’ın ölüm nedeni 'KOAH'

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Ptsi 21 Mart 2011, 11:17 am  Şüpheli biçimde hayatını kaybeden sunucu Defne Joy Foster'ın ölüm nedeni kesinleşti...

  32 yaşındaki Defne Joy Foster’ın 1.5 ay önce ani ölüm haberi Türkiye’yi şoke etmişti. Foster’ın eğlence dönüşü gittiği gazeteci Kerem Altan’ın evinde fenalaşarak ölümü şüpheli bulunmuştu. Astım hastası olan Foster’ın vücudunda cinayet şüphesi doğuracak bulguya rastlanmamıştı.

  Olay yerine gelen doktorun yaptığı incelemede, ‘solunum yetmezliğine bağlı kriz’ tanısı konulması, akıllara boğulma şüphesini getirmişti. Savcı Adli Tıp’tan kesin otopsi raporu istemişti. Adli Tıp tetkiklerinde Foster’ın elle yüz kapatmak ya da boyundan sıkmak suretiyle havasız kalarak ölümünün mümkün olmadığı tespit edildi.

  Kimya ve Morg İhtisas Daireleri’nde yapılan tetkiklerde Foster’ın kanında uyuşturucu maddeye rastlanmazken alkol çıktığı öğrenildi.

  CNN Türk’ün dün duyurduğu habere göre Foster’ın ölüm nedeni ise kronik solunum yetmezliği hastalığı olan KOAH olarak tespit edildi.

  Rapora göre, Foster’ın nefes borusuna kaçan kusmuk ölümüne neden oldu. Hazırlanan rapor, soruşturmayı yürüten savcılığa bu hafta gönderilecek.

  KOAH’ın başlıca belirtisi, akciğerlerde hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes darlığı.

  ______________________________________________  KOAH’ın ilk belirtisi öksürük

  40 yaş üzeri kişilerde yüzde 20’ye varan sıklıkta görülüyor.
  KOAH (müzmin tıkayıcı ve akciğer hastalığı), 40 yaş üzeri kişilerde yüzde 20’ye varan
  sıklıkta görülüyor.
  En önemli belirtisi ise sürekli öksürük ve balgam çıkarmak.
  Sigara KOAH ölümlerinde etkin
  Dünyada yüzde 163 hızla artış gösteren KOAH...

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Tor, dünyada yüzde 163 hızla artış gösteren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığıyla (KOAH) ilişkili ölümlerde sigara içme salgınındaki artışın en önemli faktör olduğunu bildirdi.

  Tor yazılı açıklamasında, dünyada giderek artan akciğer hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla 2010'un ''Akciğer Sağlığı Yılı'' olarak ilan edildiğini, 25 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla da çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini belirtti.

  KOAH bilincinin oluşturulması amacıyla ZKÜ göğüs hastalıkları polikliniğine yakınmaları olan kişileri nefes ölçüm testi yaptırmak üzere beklediklerini anlatan Tor, şunları kaydetti: ''KOAH kişide nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkartma gibi yakınmalar ile solunum fonksiyonunda ciddi kayba yol açan kronik ilerleyici akciğer hastalığıdır. Tütün ve tütün ürünleri, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek ve kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde iltihap oluşturarak, normalden daha erken yaşlanmasına neden olur. 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içen, tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde nefes ölçüm testinin yaptırılması gerekir.''

  Prof. Dr. Tor, Türkiye'de 40 yaş üstü her beş kişiden birinde KOAH olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: ''Zonguldak merkezinde yapmış olduğumuz çalışmada da KOAH prevalansı 40 yaş üstü kişilerde yüzde 18 olarak saptanmıştır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Ayrıca KOAH en önemli ölüm nedenleri arasında dünyada dördüncü, Türkiye'de ise üçüncü sıradadır. Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada yer alan hastalıklarda ölüm oranları son yıllarda belirgin azalırken KOAH'tan ölümler artış göstermektedir. Dünyada yüzde 163 hızla artış gösteren KOAH'la ilişkili ölümlerde sigara içme salgınındaki artış en önemli faktördür.

   Forum Saati Ptsi 25 Haz. 2018, 8:04 am