HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU

Similar topics


   YANLIŞ ANTİBİYOTİK HASTA EDİYOR

   Paylaş
   avatar
   Herkonu Forum Sitesi
   Admin
   Admin

   Kayıt tarihi : 26/01/08
   Kadın
   Mesaj Sayısı : 1543
   Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
   Medeni Durumu : Evli
   Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
   Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
   söylediğin sözün mahkumusun.
   ________________________

   Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
   Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
   Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
   Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
   _______________________

   Körden DeğiL!! Nankörden,
   YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
   Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
   _______________________

   Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
   Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
   Ben Sadece,
   Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
   Site Puanı Site Puanı : 1337
   Rep Puanı Rep Puanı : 32

   YANLIŞ ANTİBİYOTİK HASTA EDİYOR

   Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Perş. 20 Mayıs 2010, 9:53 am   Yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle dirençli hale gelen VR+ bakterisi insan sağlığını tehdit ediyor. İşte detaylar.

   Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Borlu, yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle dirençli hale gelen VR+ (Vankomisin Rezistans) bakterisinin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Doç.Dr. Borlu, gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin insanları daha çok hasta ettiğini belirtti.

   Doç.Dr. Murat Borlu, Türk toplumunun yüzde 20 sinin bağırsak mukozasında varolan VR+ bakterisinin yanlış antibiyotik kullanımına bağlı olarak daha dirençli hale geldiğini ve hastaların iyileşme sürecinin uzadığını söyledi. Antibiyotiklerin gerektiğinde ve doktor kontrolünde alınması gerektiğini ifade eden Doç.Dr. Borlu, "İnsan vücudunda hastalık yapan bakterilerin önce belirlenmesi ve bakteriye göre antibiyotik verilmesi gerekiyor. Oysa bizim gibi ülkelerde yanlış kullanılan antibiyotikler insan vücudundaki bakterilerin dirençli hale gelmesine neden oldu. Türkiye de 5-10 yıl önce her çeşit antibiyotik ile iyileşen boğaz enfeksiyonu yanlış ilaç kullanımı nedeniyle daha dirençli hale gelmiştir" dedi.

   Türkiye gibi çok antibiyotik tüketen toplumlar nedeniyle yeni antibiyotik üretme ihtiyacı ortaya çıktığını vurgulayan Doç.Dr. Borlu, şu bilgileri verdi:

   "Mevcut antibiyotikler gereksiz yere kullanıldığı için bakteriler dirençli hale geldi. Gelişmiş ülkelerdeki insanlar ise çok ucuz bir antibiyotikle boğaz enfeksiyonundan kurtulabiliyor. Üretilen yeni antibiyotiklere verilen paralar nedeniyle ülke ekonomileri her yıl milyonlarca dolar zarara uğruyor."

   Türkiye deki birçok hastanenin VR+ bakterisini taşıyan hastalar nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirten Doç.Dr. Borlu, "Bizim hastanelerimizin yoğun bakım ünitelerinde uluslararası izolasyon kurallarına dikkat ediyoruz. Buna rağmen VR+ bakterisini taşıyan hastalar nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz" diye konuştu.

   Doç. Dr. Murat Borlu

    Forum Saati Ptsi 15 Ekim 2018, 3:01 pm