HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Amino Asitlerin Görevleri

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Amino Asitlerin Görevleri

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Ptsi 11 Ocak 2010, 4:42 pm

  Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Hücreleri yapılandırır, dokuları onarır, enzimlerin oluşturulmasından sorumludur ve ruh sağlığımızda temel bir rol oynarlar.


  Proteinlerin parçalanarak amino aside dönüşümü amino asitlerin vücuttaki ilk işlevleridir. Bu dönüşümden sonra amino asitler bulabildiği her yerde nitrojen ile birleşerek vücudumuzun kullanabileceği binlerce çeşit protein formatını alır.
  Açıkça bilindiği gibi bazı amino asitleri (özellikle 20 amino asit) vücudumuz protein yapılandırılmasında kullanmaktadır. Bu tip amino asitler temel amino asitler ve temel olmayan amino asitler olarak guruplara ayrılırlar.
  Temel Amino Asitler hangisidir?

  Temel amino asit bilgilerine göre, vücudumuzun kesinlikle üretemediği 8 ana amino asit bulunmakta ve bunlar temel amino asitler olarak adlandırılmaktadırlar. Bu amino asitlerin yiyeceklerimizle almamız gerekmektedir. Bununla beraber, amino asitler için temel olmayan sözcüğünün kullanılması sizi yanlışa yöneltmemelidir. Çünkü bütün Amino asitler gerçek protein sentezleri için gereklidirler.

  Gerçek Protein Sentezi İçin Nelere İhtiyacımız Var?

  Uygun bir protein sentezi elde edebilmek için, vücudumuzda bütün amino asitlerin aynı zamanda ve doğru miktarda bulunmaları mutlaka gereklidir. Eğer çok az miktarda bir temel amino asit varsa, bu, kısıtlayıcı amino asit diye adlandırılır ve diğer amino asitlerin ne kadar var olduğuna bakılmaksızın sentez edilebilen proteinin miktarını kısıtlayacaktır.

  Temel amino asitler üzerinde çalışıldığında, sadece bir amino asitin bile miktar olarak azlığının, protein sentezini büyük çapta azaltacağını ve eğer tedavi edilmezse tamamen kesileceğini görürüz.

  Tamamlanmış ve Tamamlanmamış Protein Nedir?

  Protein nedir? Proteinler organizmanın hücre yapısı örgüsünü oluşturan organik maddelerdir.

  Proteinlerin görevleri; Büyüme ve gelişmeyi sağlarlar. Hücresel yapıların oluşumunda rol oynarlar. Bazı hormonlar ve enzimlerin üretilmesinde gereklidirler. Hastalıklara karşı savaşan maddeleri üretirler. Vücud için bir enerji kaynağıdırlar. Proteinlerin önemi organizma için üstlendikleri görevler açısından temel bir anlam taşır.

  Protein içeren besinler; Et, balık, yumurta, tavuk, süt, peynir, yoğurt, fındık, soya fasülyesi, kurubaklagiller protein kaynakları açısından zengindir.

  Protein çeşitleri; Proteinler tamamlanmış ve tamamlanmamış olarak sınıflandırılırlar.

  Tamamlanmış proteinleri et, tavuk, balık, yumurta gibi hayvansal besinlerden alırız.

  Tamamlanmış proteinler vücudumuzun ihtiyacı olan tüm gerekli amino asitleri içerir. Bu gibi hayvansal proteinler, B12 vitamininin en güvenilir kaynakları olup, lif içermemektedirler ve çoğunlukla da bol miktarda doymuş yağ ve kolesterol içermektedirler.

  Tamamlanmamış proteinleri ise meyve ve sebzelerden alırız. Bu tip yiyeceklerde bulunan bir ya da birden fazla amino asitler açısından düşüktürler. Kabuklu kuruyemişler, bakliyatlar, tohumlar ve tahılların protein içerikleri farklı olup, vejetaryenlerin proteini tam olarak alabilmeleri için, bu yiyeceklerle doğru kombinasyonu yapmak zorundadırlar. Bu kişiler için B12 vitamini, tamamlayıcı olarak gereklidir.

  Bu arada vejetaryenler unutmamalıdırlar ki, soya fasulyesi vücuttaki tamamlanmış proteini besinlerin kombinasyonunda az da olsa bir esneklik vererek sağlayacak birkaç sebzeden biridir.

  Günlük protein ihtiyacı: Günlük protein alımı vücut ağırlığına bağlı olarak kilogram başına yaklaşık 1 gr proteindir. Örneğin 60 kg olan birinin günlük protein ihtiyacı da 60 gr proteindir.

  Amino Asitlerle İlgili Diğer Bilgiler:

  · B6 ve C vitaminleri amino asit metabolizması ve amino asitlerin emilmesi için olup gerekli vitaminler olup, bu vitaminler amino asitlerin emilimine yardımcı olurlar. Bu vitaminleri amino asit desteklerinizle birlikte alın.

  · Eğer amino asit desteği alıyorsanız, vücut için çok daha uygun olan L- FORM’ları önerilir.

  · Aldığınız amino asit ürününün doğru oranlarda amino asit içerip içermediğini kontrol ediniz.

  · Eğer sadece tek bir amino asit alıyorsanız midede emilimini kolaylaştırmak amacıyla açken alınız.

  · Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki; temel amino asitlerde; temel ve temel olmayan diye adlandırılan tüm amino asitler vücut için sağlandığında amino asitlerin fonksiyonları en iyi şekilde görülecektir.

   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 8:09 pm