HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Kanser doğuştan başlıyor

  Paylaş

  *nemo*
  Misafir

  Kanser doğuştan başlıyor

  Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 3:33 pm

  Kaner hücreleri insan vücudunda doğumdan itibaren yer ediniyor..  Biri lösemiye yakalanan diğeri sağlıklı olan ikiz kızların genleri inceleyen uzlanlar, kanser hücrelerinin henüz anne karnındayken oluştuğunu tespit ettiler.

  Çocuklarda görülen her 3 kanserden türünden biri olan lösemi, Türkiye’de de çocukluk çağındaki kanser vakalarının başında geliyor

  Ülkemizde her yıl 1200 ila 1500 çocuk lösemiye yakalanıyor. Dünyada da rakamlar farklı değil ve tıp dünyası hala lösemiye çare arıyor. Bu konuda yeni bir gelişme İngiltere’de yaşandı. 4 yaşındaki tek yumurta ikizleri Olivia ve Isabella Murphy’nin durumu lösemi araştırmaları için umut oldu.

  Biri son derece sağlıklı olan diğeriyse lösemiye yakalanan küçük kızları inceleyen uzmanlar, löseminin anne karnında başladığını tespit ettiler. Uzmanlar şimdi kızların kanserli ve sağlıklı hücrelerinin genetik şifrelerini karşılaştırıyor.

  Çocuklardan birinin neden kansere yakalanmadığı belirlendiğinde hastalığın tedavisine yönelik etkili ilaçların üretilmesinin de önü açılabilecek. Bu sayede, hastalığın yan etkilerinin aza indirilmesi ve hatta löseminin oluşmadan engellenmesi de mümkün olabilir.

  LÖSEMİ
  Lösemi, vücudun kan üreten mekanizmasında başlıyor ve akyuvarları etkiliyor. Bağışıklık sisteminin kilit taşı olan akyuvarların üretiminde sorunlar başlayınca da ölüme kadar gidebilen ciddi rahatsızlıklara yol açıyor.

  Alıntı: haber3

   Forum Saati Ptsi 15 Ekim 2018, 3:25 pm