HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Kolesterol ilacı kalbi vuruyor

  Paylaş

  *nemo*
  Misafir

  Kolesterol ilacı kalbi vuruyor

  Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 2:56 pm

  En çok kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlardan biri olan Ezetrol, kalp krizini tetikliyor.  720 hastadaki tetkiklerde kolesterolü düşürmediği belirlenen ilaç için doktorlar "Temkinli olun" dedi.

  En çok kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlardan biri olan Ezetrol'ün, kalp krizini tetiklediği ortaya çıktı....

  Dünyada yaklaşık 100 milyon insanın kullandığı 'Ezetrol' adlı kolesterol ilacı ile ilgili Hollanda'da yapılan bir araştırmanın sonuçları, panik yarattı. 720 hasta üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışma sonucu, ilacın kolesterolü düşürmediği gibi kalp krizini de tetiklediği ortaya çıktı. Kardiyologlar, Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan ilaçla ilgili "Temkinli olmak gerekir" derken, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise "Araştırmamız sürecek, o zaman açıklama yapacağız" dedi. Şimdiye kadar ilacı kullananlar arasında kalp krizi geçiren bir hastasının olmadığını belirten Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol da ilacın kullanılması konusunda yine de temkinli olmak gerektiğini ifade etti. Erol, "Tek bir çalışmayla herhangi bir şey söylemek doğru değil, bu ilaçla ilgili yapılan 3 çalışma daha var. Bu bir uyarı olabilir. Daha fazla dikkat etmek, gereksiz yere kullanmamak gerekir" diye konuştu. Üretici firma ise "İddialar tamamen yanlış" diyor.

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, incelemeler sonucunda hazımsızlık tedavisinde kullanılan "İntestinol Draje" adlı ilacın geri çekilmesini istedi.

  Takvim

  Alıntı: haber3

   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 7:23 pm