HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.



Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Huzurlu Uyuma Terapisi

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Huzurlu Uyuma Terapisi

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Cuma 30 Ocak 2009, 10:33 pm

  Hayatımızın bazı dönemlerinde ne kadar uyusak da dinlenemediğimizi hisseder ve gün boyunca bunun huzursuzluğu ile beraber dolaşırız. Ne kadar uyusak da sanki uyumamış ve gece boyunca taş kırmış gibi bir duygu ile bir türlü toparlanamayız. Günün sonunda yatağın yolunu ne kadar erken bulsak da durumun değişmediğini görür bir türlü tam dinlendiğimizi hissedemeyiz.


  Hiçbir şeyin bizi uykumuzda rahatsız etmek, bizi uykumuzdan etmek hakkı yoktur. Uyumak her sağlıklı insan için olmazsa olmaz bir eylemdir. Gün boyunca kimi olaylar bizi yormakta iç huzurumuzu bozmaktadır. Gün içinde savaşan bizler için uyku en önemli cephanelerden birisidir. Huzurlu uyuduğumuzda kalktığımız an daha dingin, kendimizi toplamış ve olaylara daha sağlıklı bakacak gücü kazanmış oluruz.


  Havalar, odamızın ısısı yerimizin değişmesi gibi konular bu durumu etkilerse de daha çok uykumuz iç huzurumuz ile doğrudan bağlantılıdır. İç huzurumuzun dengede olması güzel bir uyku çekmemizde en önemli etkenlerden birisidir.


  Gün içerisinde yaşadığımız gerginlikler, insanlarla iletişimlerimizde aksayan noktalar ve genel problemlerimiz ise iç huzurumuzu doğrudan etkileyen temel faktörlerdir.


  Elbette kimi zaman problemlerimizin bize rahat vermediği ve günümüzü olduğundan da berbat hale getirdiği dönemler olabilir. Ancak şurası da açıktır ki sağlıklı olmak ve karşımıza çıkan veya çıkabilecek tüm zorluklarla gerektiğinde savaşabilmek için sağlıklı bir uyku uyumamız şarttır. Bunun içinde gün sonunda uykuya geçmeden evvel ve uyandıktan sonra ufak tefek bazı konulara özen göstermemiz gerekecektir.


  Uyumadan evvel dikkat etmemiz gerekli unsurlar.


  -Seyahat veya zorunlu sebeplerle kendi odamız dışında yabancı bir odada uyumamız gerekiyorsa oda içerisinde mümkünse ufak bazı düzenlemeler yaparak onu kendimize ait hale getirmek için birkaç dakika harcamamız gerekebilir. Uykuya geçilen mekanın huzur vermesi için bize ait hissinin olması gerekir. Kendimize ait birkaç eşyayı odada gözlerimizin dolaştığı yerlere koymak odayı daha tanıdık bir yer durumuna getirecektir.


  Bunun dışında dikkat etmemiz gereken bir diğer konuda kendimizi ‘Şurada uyurum, burada uyuyamam’ şeklinde sınırlamalar içerisine sıkıştırmamaktır. Önemli olan uyunan yerin farklı olması değil bizim ortamı yönetme becerimizdir.


  -Gözle görülmese de her odanın içerisinde kendine özgü bir enerji dolaşır. Uyuyacağımız odanın güzelce havalandırılmış ve kötü kokulardan arındırılmış olmasına önem verelim. Mevsim uygun olmasa da odanın bir süre boş bırakılarak havalandırılması odaya taze hava imkanı vereceğinden, enerjide içerisinde rahatça hareket eder.


  -Odanın ısı derecesi de çok önemli olup, çok sıcak veya fazla soğuk olmamasına özen gösterilmelidir..

  -Kimi zaman bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra odada hoş bir tütsü kokusu kullanılabilir.
  -Yatacağımız mekanda yerde veya yatağın üzerinde bulunan örtülerin veya kullanılan nevresimlerin hafif pastel renklerde olması bizi daha huzurlu kılacağından ağır renklerden oluşmuş ev eşyalarının kullanılmasından kaçınmamız gerekir. Hafif pastel tonlar uykuya her zaman huzur katar ancak değiştirmek imkanımız olmayan yerlerde durumun uykumuza engel teşkil etmemesi için kafamızdan atmakta yarar vardır.


  -Kimi insanların uyumadan evvel ağızlarına mutlaka birkaç lokma bir şey atmak gibi alışkanlıkları varsa da, ağır yemeklerden veya içeceklerden kaçınmamız bize yardımcı olacaktır. Özellikle zararlı içeceklerden uzak durmakta fayda var.


  -Alkol sigara benzeri maddeleri yatmadan evvel tüketmemeye özen göstermeliyiz.


  -Uyku süremiz ne fazla ne uzun olmamalı. Bu konuda tıbbi araştırmalar yapılarak ortalama uyku saatleri her yaş dilimine göre belinmiş olmakla beraber herkesin ille de bu ortalamalara uymak gibi bir zorunluluğu yoktur. Vücudumuzun uykuya ihtiyacını biz saptarız. Kimimiz az kimimiz uzun süre uyuyarak kendine gelebilir. Bu durum bünye ile direk alakalı olup önemli olan her zamanki standardımızın altında veya üzerinde kalmamaktır. Vücudumuzun alışkanlığından fazla veya daha az uyumak uzun saatler ortalıkta sersemlemiş bir şekilde dolaşmamıza neden olabilir


  Uyandığımızda yapılacaklar:


  Elbette güzel bir uyku sonrasında kalktığımız anda da yapılacak bazı ufak tefek hatırlatmalar vardır.


  -Uyandığımızda kendimize günaydın diyerek gülümseyelim. Yeni bir güne başlamak önemlidir. Bu eylem basit olmakla beraber günün kaosuna dalmadan kendimizin birey olarak farkına varmamızı sağlar.


  -Öz bakımımızı yaparken sakince günümüzü programlamaya başlayabiliriz.


  -Kendimizi yormadan yapacak olduğumuz birkaç egzersiz bize yeni bir günü sporla karşılamanın ayrıcalığını verecektir. Bunun için kolaylıkla uygulanabilecek birkaç standart hareket yeterli olacaktır.


  -Bunun sonrasında alınacak ılık bir duş ve sıcak bir sağlıklı içecekten sonra heybemizi kuşanarak yeni bir günün içerisine dalalım.


  Herkese kolay gelsin.


  Sevgiyle kalın.


  Patricia Muradi

   Forum Saati Salı 18 Ara. 2018, 3:15 pm