HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU

Similar topics


   Anneler bu DVD'lere dikkat

   Paylaş
   avatar
   gamze
   Yetişkin
   Yetişkin

   Kayıt tarihi : 28/01/08
   Kadın
   Mesaj Sayısı : 121
   Burç Sembolü : Koç / 21 Mart - 20 Nisan
   Yaş : 42
   Mesleği : Evhanımı
   Medeni Durumu : Evli
   Çocuk Sayısı : 2
   Eğitim Durumu : Lise
   Yaşadığı Şehir / Ülke : Yurtdışı
   Resim Resim :
   Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
   Site Puanı Site Puanı : 4
   Rep Puanı Rep Puanı : 3

   Anneler bu DVD'lere dikkat

   Mesaj tarafından gamze Bir C.tesi 17 Ocak 2009, 1:15 am

   Anneler bu DVD'lere dikkat   Bebeğinizi konuşturacağı iddia edilen bu DVD'ler çocuğunuza zarar veriyor..

   Bebeklerin konuşmayı öğrenmesi ve geliştirmesi için üretilen DVD ve videoların, çocuklara yarardan çok zarar verebileceği bildirildi. Yapılan araştırmaların, popüler video ve DVD'lerin bebeklerin dil gelişimini geciktirebileceğini, okuma yeteneklerini, kelime haznesiyle hafızalarını zayıflatabileceğini gösterdiği belirtildi.

   Konuyla ilgili yapılan 80 araştırmanın değerlendirilmesi sonucunda, küçükken çok fazla televizyon seyretmenin ileri yaşlarda hiperaktivite ihtimalini artırdığı da ortaya çıktı.

   Araştırmayı kaleme alan Prof. Dimitri Hristakis, yeni yürümeye başlamış bir çocuğun uyanık kaldığı saatlerin yüzde 30 ila 40'ını televizyon karşısında geçirdiğini, çocukların yüzde 90'ının daha 2 yaşına varmadan düzenli TV izleyicisi haline geldiklerini söyledi.

   Hristakis, ailelerin bebeklerinin IQ seviyelerini yükseltmek amacıyla kullandıkları "Baby Einstein" ve "Brainy Baby" gibi eğitim videolarının etkili olduğu yolunda bilimsel kanıt bulunmadığını, tam tersi bunların zararlı bile olabileceğini bildirdi. Tayland'da yakın zaman önce yayımlanan bir araştırma, 1 yaşın altındaki çocukların günde iki saatten fazla televizyon seyretmesinin, konuşma yeteneklerinin gecikmesi ihtimalini 6 kat artırdığını ortaya koydu.

   Bir başka araştırma, söz konusu DVD'leri seyreden 7 ila 16 aylık bebeklerin, akranlarından daha az kelime bildiklerini gösterdi. DVD başında geçirilen her bir saatin 6 kelime daha az öğrenilmesine yol açtığı kaydedildi. Acta Paediatrica Dergisi’nde yazan Hristakis, 3-5 yaş arasındakilere faydalı olduğu söylenen Susam Sokağı programının bile, daha küçük yaşta seyredilirse dil gelişimini erteleyebileceğini belirtti.

   Televizyon izleyenler bebeklerin hafızaları zayıf çıktı

   Prof. Dimitri Hristakis, kendi araştırmalarından birinde, bebekken çok TV seyredenlerin okuma ve hafıza testlerinde iyi performans gösteremediklerini ifade etti. Washington Üniversitesi öğretim üyesi Hristakis, ailelerinin çocuklarını medyaya maruz bırakma konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Hristakis, TV'nin ayrıca, oyuncaklarıyla, akranlarıyla veya aileleriyle oynayarak vakit geçirmek gibi daha önemli ve faydalı faaliyetlerin yerini aldığını belirtti.

   15 Ocak 2009 / 10:03
   ALINTI

    Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 8:12 pm