HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Sigara içen kadınlarda?

  Paylaş
  avatar
  reco_54
  Ödüllü Üye
  Ödüllü Üye

  Kayıt tarihi : 12/03/08
  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1666
  Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
  Yaş : 48
  Mesleği : Otomativ
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Eğitim Durumu : Lise
  Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
  Resim Resim : ---
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
  Site Puanı Site Puanı : 583
  Rep Puanı Rep Puanı : 81

  Sigara içen kadınlarda?

  Mesaj tarafından reco_54 Bir Çarş. 07 Ocak 2009, 11:20 am


  Sigara içen kadınlarda cilt problemleri daha sık görülüyor

  Sigara kullanımının insan sağlığına olumsuz etkileri arasında dermatolojik sorunlar ilk sıralarda yer alıyor. Sigara; sivilce oluşumu, yaraların iyileşmesinde gecikme, saç dökülmesi ve cilt kanserlerine sebep olabildiği gibi; kırışıklıkların oluşmasını artırarak cildin yaşlı görünmesine neden oluyor.
  Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayfer Aydın, “Sigara kullanımın cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri” hakkında bilgi verdi.  Sigara; ciltte kırışıklıklardan sivilceye, renk sararmasından cilt kalitesinin azalmasına kadar pek çok sorunu beraberinde getiriyor

  Ciltte yaşlanma sürecinde ortaya çıkan çizgi ve kırışıklıkların oluşumunda genetik özelliklerin yanı sıra; güneş ışınları, hava kirliliği, yanlış beslenme alışkanlıkları ve sigara dumanına maruz kalma gibi faktörler de büyük önem taşıyor. Özellikle sigara kullanımı sonucu ortaya çıkan cilt problemleri en çok kadınlarda görülüyor.
  Sigara tiryakilerinde hiç içmeyenlere göre 5 kat fazla kırışıklık meydana geliyor

  Sigaradaki nikotin, derideki kan damarlarında daralmaya yol açıp damarın beslediği dokunun yeterli oksijen almasını engelliyor; böylece ciltteki kan dolaşımı ve cilt dokusunda bulunması gereken vitamin düzeyi azalıyor. Bu faktörler, ciltte elastik doku ve kollajenin zarar görmesine sebep oluyor. Bu durum; özellikle kadınlarda yüz bölgesindeki kırışıklıkların artması ve cildin daha soluk, sarımsı-gri olması sonucunu doğuruyor. Ciltte tahrişler ve kurumalar meydana geldiği gibi yaraların iyileşme süresi de uzuyor.  Sigara tiryakiliği sivilce oluşumunu artırıyor

  İtalya'da yapılan bilimsel bir araştırmada, sigara tiryakisi kadınların yüzlerinin, sigara içmeyenlere göre daha fazla sivilceli ve akneli olabileceği belirlendi. Bin kadın üzerinde yapılan araştırmada, sigara içenlerin yüzde 42,2'sinde, gözeneklerin tıkanmasıyla oluşan ve enflamatuvar olmayan büyük beyaz başlı akne ve kistikcikler bulunduğu, sigara içmeyenlerde bunun görülme oranının yüzde 10 olduğu tespit edildi.
  Sigara içmek cilt kanseri riskini de artırır

  Cilt kanserlerinin sigara içenlerde daha sık görülmesinin nedeni, sigaranın bağışıklık sistemine yaptığı baskılayıcı etki olarak gösteriliyor.  Cilt kanserleri, sigara içenlerde daha ağır seyrediyor ve kötü sonuçlara yol açıyor. Dudaklar ve genital bölgelerde oluşan cilt kanserleri sigara içenlerde daha sık görülüyor. Sigara içmeyle birlikte ağız içinde görülen beyazımsı plakalar da kanser öncülü lezyonlar olabiliyor.  Sigara tiryakilerinin ciltleri, kullanmayan kişilerle kıyaslandığında hemen kendini ele veriyor. Özellikle soluk gri ve kirli esmer bir renge bürünen deri kalıcı çizgi ve kırışıklıklar, çökmüş yüz ifadesi, deride incelme ile sağlıksız bir profil çiziyor.  Sigaranın deri üzerindeki fiziksel etkileri şu şekilde özetlenebilir:  · Sigara içen kadınlarda derinin nemi azalır ve deride kuruluk görülür.  · Sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla ilgili olarak dudak çevresinde veya kazayağı kırışıklıkları gibi farklı görünümler ortaya çıkar.  · Derideki oksijenlenmenin azalması, kollajen sentezini düşürerek belirgin kırışıklığa neden olur.  · Sigara damarlardaki daraltıcı etkisiyle deride gri-esmer renklenmeye neden olur.  · Sigara A vitamini seviyesini azaltır ve kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır.  · Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar.  · Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarı-kahverengi renklenme ortaya çıkar.  Sigaranın ciltte oluşturabileceği olumsuz etkileri önlemenin tek yolu sigarayı bırakmaktır!


   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 8:13 pm