HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

Similar topics

Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var

Herkonu Forum Sitesi
    Herkonu Forum Sitesi
    Admin
    Admin

Kadın
    Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
    Medeni Durumu : Evli
    Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
    Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
    söylediğin sözün mahkumusun.

Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
    Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
    Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
    Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..

Körden DeğiL!! Nankörden,
    YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
    Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...

Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
    Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
    Ben Sadece,
    Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
    Site Puanı Site Puanı : 1337
    Rep Puanı Rep Puanı : 32

Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var Empty Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var

Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Çarş. 17 Ara. 2008, 12:56 pm

28 Ekim 2008 Haberi

Türkiye'de otistik öğrencilerle ilgilenecek özel eğitim öğretmenlerinin sayısı 2 binken 7 bin öğretmene ihtiyaç bulunduğu bildirildi.
    Kısa vadeli çözüm olarak, okul Öncesi ve sınıf öğretmenlerinin, üniversitelerde bir yıllık sertifika programı ile alana kazandırılmaları önerildi. Otizm sorunlarına dikkat çeken ve çözüm yolları arayan Otizm Platformu'nun 3. Olağan Genel Kurul'u İzmir'in Menemen İlçesi'ndeki Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde (OÇEM) yapıldı. Genel kurula, platformu oluşturan 14 sivil toplum örgütünün, Ankara, Bursa, Denizli, İzmir, Edirne, Tekirdağ, Sakarya ve İstanbul'dan gelen dernek ya da vakıf temsilcileri katıldı.

Otizm Platformu Koordinatörlüğü görevini üstlenen Türkiye Otizm Erken Tanı Eğitim Vakfı (TOHUM) kurucusu ve Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, yaptığı açıklamada, otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracının, erken yaşta verilmeye başlanan yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş özel eğitim olduğunu söyledi. Devletin ödediği ücret karşılığında özel eğitim merkezlerinin verdiği ayda 10 saatlik eğitimin, otistik çocuklar için yeterli olamayacağını, bu çocukların haftada en az 40 saat eğitim görmeleri gerektiğini söyleyen Sezgin, yeni sınıflar açmaktan daha önemli olanın, bu alanda hizmet verecek öğretmen sayısını artırmak olduğunu bildirdi. Sezgin, “Ülkemizde özel eğitimde 7 bin öğretmene ihtiyaç varken, sadece 2 bin öğretmen bu alanda hizmet ediyor. Türkiye'de özel eğitim öğretmenlerini yetiştirecek 7 profesör ve 20 doçent bulunuyor. Bu sayı çok az” dedi.

Otistik bireylerin sorunlarına çözüm için kısa ve uzun vadeli planlar yapılması gerektiğini belirten Aylin Sezgin, “Uzun vadeli çözüm, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışına öğrenci göndermesi ve bu öğrencilerin öğretim üyesi olarak ülkemize geri dönmelerinin sağlanmasıdır. Kısa vadeli çözüm ise, okul Öncesi ve sınıf öğretmenlerinin, üniversitelerde bir yıllık sertifika programı ile alana kazandırılmalarının sağlanmasıdır” dedi.

Kaynak: turkiyeegitim.com

Forum Saati Perş. 28 Mart 2024, 12:11 pm