HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  Otizm eğitiminde 7 bin öğretmene ihtiyaç var

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Çarş. 17 Ara. 2008, 12:56 pm

  28 Ekim 2008 Haberi  Türkiye'de otistik öğrencilerle ilgilenecek özel eğitim öğretmenlerinin sayısı 2 binken 7 bin öğretmene ihtiyaç bulunduğu bildirildi.
  Kısa vadeli çözüm olarak, okul Öncesi ve sınıf öğretmenlerinin, üniversitelerde bir yıllık sertifika programı ile alana kazandırılmaları önerildi. Otizm sorunlarına dikkat çeken ve çözüm yolları arayan Otizm Platformu'nun 3. Olağan Genel Kurul'u İzmir'in Menemen İlçesi'ndeki Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde (OÇEM) yapıldı. Genel kurula, platformu oluşturan 14 sivil toplum örgütünün, Ankara, Bursa, Denizli, İzmir, Edirne, Tekirdağ, Sakarya ve İstanbul'dan gelen dernek ya da vakıf temsilcileri katıldı.


  Otizm Platformu Koordinatörlüğü görevini üstlenen Türkiye Otizm Erken Tanı Eğitim Vakfı (TOHUM) kurucusu ve Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, yaptığı açıklamada, otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracının, erken yaşta verilmeye başlanan yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş özel eğitim olduğunu söyledi. Devletin ödediği ücret karşılığında özel eğitim merkezlerinin verdiği ayda 10 saatlik eğitimin, otistik çocuklar için yeterli olamayacağını, bu çocukların haftada en az 40 saat eğitim görmeleri gerektiğini söyleyen Sezgin, yeni sınıflar açmaktan daha önemli olanın, bu alanda hizmet verecek öğretmen sayısını artırmak olduğunu bildirdi. Sezgin, “Ülkemizde özel eğitimde 7 bin öğretmene ihtiyaç varken, sadece 2 bin öğretmen bu alanda hizmet ediyor. Türkiye'de özel eğitim öğretmenlerini yetiştirecek 7 profesör ve 20 doçent bulunuyor. Bu sayı çok az” dedi.

  Otistik bireylerin sorunlarına çözüm için kısa ve uzun vadeli planlar yapılması gerektiğini belirten Aylin Sezgin, “Uzun vadeli çözüm, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışına öğrenci göndermesi ve bu öğrencilerin öğretim üyesi olarak ülkemize geri dönmelerinin sağlanmasıdır. Kısa vadeli çözüm ise, okul Öncesi ve sınıf öğretmenlerinin, üniversitelerde bir yıllık sertifika programı ile alana kazandırılmalarının sağlanmasıdır” dedi.

  Kaynak: turkiyeegitim.com

   Forum Saati C.tesi 26 Mayıs 2018, 2:07 pm