HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU

Similar topics


   Plastik biberona ilk yasak

   Paylaş
   avatar
   gamze
   Yetişkin
   Yetişkin

   Kayıt tarihi : 28/01/08
   Kadın
   Mesaj Sayısı : 121
   Burç Sembolü : Koç / 21 Mart - 20 Nisan
   Yaş : 42
   Mesleği : Evhanımı
   Medeni Durumu : Evli
   Çocuk Sayısı : 2
   Eğitim Durumu : Lise
   Yaşadığı Şehir / Ülke : Yurtdışı
   Resim Resim :
   Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
   Site Puanı Site Puanı : 4
   Rep Puanı Rep Puanı : 3

   Plastik biberona ilk yasak

   Mesaj tarafından gamze Bir Cuma 14 Kas. 2008, 11:53 am   Plastik biberon ilk kez kansere neden olduğu gerekçesiyle yasaklandı.
   Bisfenol A maddesinin sıcakla birleştiğinde kansere neden olduğu ortaya çıkınca Kanada hükümeti, biberon satışlarını yasakladı

   Plastik biberon, su bidonları ve daha birçok malzemede kullanılan Bisfenol A maddesinin sıcakla birleştiğinde kansere neden olduğu ortaya çıkınca Kanada hükümeti, biberon satışlarını yasakladı.

   Kanada hükümeti, plastik biberonların ülke genelinde satışını yasakladı. Sağlık ve Çevre bakanlıklarının ortak çalışmaları sonucu, plastik biberonların ana maddesi olan kısa adı BPA olan Bisfenol A’nın da zehirli ve tehlikeli maddeler listesine dahil edilmesine karar verildi. Karar, resmi gazetede yayımlanarak dün yürürlüğe girdi.

   Ülkedeki çevreci gruplar da karara destek verdi. Çevreci Savunma grubundan Dr. Rick Smith, Bisfenol A’nın, sert plastik su bardakları, yeniden doldurulabilen su bidonları, gıda ürünlerinin paketlenmesinde kullanılan plastik ambalaj malzemeleri ve diş hekimlerinin kullandığı diş dolgu maddeleri başta olmak üzere daha birçok alanda kullanıldığını belirterek, “Bisfenol A’yı zehirli ve tehlikeli kılan şey, onun sıcakla temas ettiğinde kanserojen etki göstermesidir. Bu yüzden hiçbir üründe kullanılmamalıdır. Uygulama bu şekilde genişletilmelidir” dedi.

   100 kat daha fazla zehirliyor

   Bisfenol A, katkı maddesi olarak kullanılan bir madde. Şeffaf plastiklerin üretiminde kullanılıyor. Biberonlar, sert-sağlam su kapları ve benzeri mutfak malzemelerinde bulunuyor. Bisfenol A maddesi bu madde kullanılarak yapılmış bir kabın içindeki suya geçiyor ve geçen miktar normalde bir insanın alması gereken miktardan 100 kat kadar fazla. Bisfenollu plastik içindeki suya bisfenolün geçişinin aşırı olması, bir laboratuvarda bu tip plastikte saklanan suyla beslenen farelere üzerindeki kan deneylerinde tesadüfen ortaya çıktı.

    Similar topics

    -

    Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 7:47 pm