HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  İYİ BİR PLAN YAPARAK VARMAK İSTEDİĞİNİZ NOKTAYA DAHA ÇABUK GİDEBİLİRSİNİZ

  Paylaş
  avatar
  Lale
  Yetişkin
  Yetişkin

  Kayıt tarihi : 27/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 245
  Burç Sembolü : Kova / 21 Ocak - 19 Şubat
  Yaş : 44
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Yaşadığı Şehir / Ülke : istanbul
  Resim Resim :
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Site Puanı Site Puanı : 13
  Rep Puanı Rep Puanı : 7

  İYİ BİR PLAN YAPARAK VARMAK İSTEDİĞİNİZ NOKTAYA DAHA ÇABUK GİDEBİLİRSİNİZ

  Mesaj tarafından Lale Bir Perş. 31 Ocak 2008, 1:30 am

  Hedeflerinizi listeleyin

  Kolay ölçülebilen ve rakamsal verileri olan hedefleri takip etmek, sizi sonuca daha çabuk ulaştırır

  Hedeflerinizi sayıya dökmek, uzun bir süreç olabilir. Hedef belirlemeye hazırlanmadan önce çok daha fazla bilgi toplamanız gerekir. Nihayet, bu hedefleri bir iş planı şeklinde birleştirmek isteyeceksiniz. Kişisel gelişim uzmanı Brian Hazelgren, hedeflerinizi sayıya nasıl dökmeniz gerektiğini anlatıyor.
  Özgül olun. Kolayca ölçülebilen hedefler belirleyin ve mümkün olan her yerde hedef olarak sayıları kullanın. Örneğin, ürün ya da hizmetlerinizi belli ilçe ya da eyaletlerde satmayı, belli sayıda çalışana sahip olmayı ya da belli düzeyde satış yapmayı hedefleyebilirsiniz. Bu sayıları, belli zaman çerçevelerine (6 ay içinde, 2 yıl içinde, 10 yıl içinde, vb.) bağlayın.

  Uzun vadeli amaçlar
  Gerçekçi olun. Yüksek beklentileri olmak güzeldir; ama, makul ve başarılma potansiyeli bulunan hedefler koyduğunuzdan emin olun. Bir fast-food restoranı açıyorsanız, 6 ay içinde McDonald's'dan büyük olmak istediğinizi söylemek gerçekçi değildir.
  Girişken olun. Hem gerçekçi olup hem de yüksek hedeflere sahip olabilirsiniz. Çok kolay ulaşılan hedefler belirlemeyin; ayrıca, hem kısa, hem de uzun vadeli hedefler saptayın. 6 ayda işle ilgili bütün hedeflerinize ulaşırsanız, sonra ne yapacaksınız? Kendinize güvenin; 20 yıl içinde McDonald's'dan daha büyük olmak istiyorsanız, sonuna kadar gidin.
  Tutarlı olun. İstemeyerek tutarsız hedefler belirlemekten sakının. Örneğin, eleman alımı maliyeti geçici olarak gelirinizi hedeflenen seviyenin altına düşürüyorsa, 2 yıl içinde 3 çalışana sahip olacak kadar hızlı büyüme hedefi, belli bir miktar para kazanma hedefiyle tutarsızlık gösterebilir. İki hedefe de sahip olmakta sakınca yoktur. Yalnızca potansiyel bir çelişkinin olduğunu fark edin ve hedefleriniz arasında öncelik sıralaması yapın ki sizin için hangilerinin en önemli olduğunu bilin.

  Sonuçları ölçmek
  Hedeflerinizi geliştirirken, başarıların nerelerde ölçümlenebileceği konusunda net olmanız gerekir. Normal olarak, seçilmiş birkaç hedefin yer aldığı, numaralanmış bir listeniz olmalıdır. Listenizi 10 ile sınırlı tutun; çünkü uzun listeler, odaklanmayı zorlaştırır.
  Hedeflerinizi somutlaştırmak, onlara ulaştığınızı anlamanın en iyi, belki de tek yoludur. Uygulama yapma şansınız, hedeflere doğru kaydettiğiniz ilerlemeyi izleme ve sonuçları ölçme becerinize bağlıdır; uygulama kritiktir. Satış ya da satış artışı, kya da kılık, bir hedefin ve erişilebilir kaynağın öngördüğü pazar payı, satış yüzdesi olarak brüt marj gibi ölçülebilir hedefler belirleyin.

  Takip edilemeyen hedefleri listelemeyin
  Takip edilemeyen muğlak hedefleri listelemekten kaçının. Genel ya da elle tutulamayan hedeflerin işiniz için önemli olduğu durumlarda, bunları daha belirgin kılmanın yolunu bulun. Örneğin, müşteri memnuniyeti bir öncelikse hedeflerinizi geri dönüşlerin yüzdesi, şikayetlerin ya da övgü mektuplarının sayısı ya da memnuniyetle ilgili bir başka ölçüt olarak belirleyin.
  İmge ya da farkındalık bir öncelikse planınızdaki yüzdelerin değişimini ölçecek bir anket ekleyin. Planınıza bir müşteri memnuniyeti anketi koyabilir, ulaşmak istediğiniz örnek boyut ve memnuniyet derecelerini belirleyebilir, sonra da başarıyı kontrol etmek için anketi uygulayabilirsiniz.

  Kaynak:

   Forum Saati Paz 24 Haz. 2018, 3:40 am