HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Stres panikatak yapıyor

  Paylaş

  *nemo*
  Misafir

  Stres panikatak yapıyor

  Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 2:47 pm

  Stres, depresyon be panikatak gibi önemli hastalıklara yol açıyor.  Malatya Sağlıkçılar Derneği (SADER) Başkanı Dr. Necmettin Gürbüz, stresin depresyon ve panikatak gibi önemli hastalıklara da sebebiyet verdiğini söyledi.

  Umut Eğitim Gönüllüleri Derneği (UMUTDER) tarafından düzenlenen "Günümüzün hastalığı stres, nedenleri ve çareleri" konulu seminere konuşmacı olarak katılan Necmettin Gürbüz, günümüzde çalışan ya da çalışmayan hemen herkesin belli oranlarda strese maruz kaldığını dile getirdi.

  Gürbüz, "Stres birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Depresyon ve panikatak gibi hastalıkların nedenleri arasında da stres yer alıyor." dedi. Toplumda psikiyatriye gitmenin "Deli doktoruna" gitmek gibi yanlış bir algılamanın bulunduğunu ifade eden Gürbüz,

  "Bu rahatsızlıklara yakalananlar mutlaka bu konunun uzmanı bir hekime görünmeli. Anti depresan ilaçlar gelişen teknoloji ile birlikte neredeyse yan etkisi sıfır düzeyine kadar indi. Hatta ABD ve birçok Avrupa ülkesinde bu ilaçları reçeteye tabi olmadan marketlerde bile bulabiliyorsunuz" şeklinde konuştu.

  Stresin en önemli etkeninin zaman darlığı olduğunu dile getiren Gürbüz, kişinin yapacağı işi tamamlamak için zamanının yeterli olmamasının strese neden olduğunu söyledi. Gürbüz stresten korunmak için zaman planlaması, düzenli beslenme, uyku düzeni, aşırı yorgunluktan kaçınmayı tavsiye etti. Bu konuda yazılmış birçok kitap bulunduğunu hatırlatan Gürbüz, şöyle dedi:

  "Bu kitapların çoğunluğunun yabancı dilden çeviri olduğu ve içerisinde yer alanların bizim değerlerimizle uyuşmadığını unutmamak lazım. Bu nedenle kitap seçerken dikkatli olunmalı."

  CİHAN

  Alinti: haber3

   Forum Saati Paz 09 Ara. 2018, 11:54 pm