HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

Hediye kontör tuzağına düşmeyin FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

Hediye kontör tuzağına düşmeyin FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

2 posters

Hediye kontör tuzağına düşmeyin

Nemo
    Nemo
    Admin
    Admin

Erkek
    Burç Sembolü : Yengeç / 22 Haziran - 22 Temmuz
    Mesleği : Teknisyen
    Medeni Durumu : Evli
    Çocuk Sayısı : 2
    Yaşadığı Şehir / Ülke : Yurtdışı
    Resim Resim : nemo
    Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
    Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Doğruluk sonsuzluğun güneşidir.
    Nasıl olsa doğar.

Wendell Phillips

Site Puanı Site Puanı : 203
    Rep Puanı Rep Puanı : 20

Hediye kontör tuzağına düşmeyin Empty Hediye kontör tuzağına düşmeyin

Mesaj tarafından Nemo Ptsi 06 Ekim 2008, 7:07 pm

Hediye kontör tuzağına düşmeyin

Hediye kontör tuzağına düşmeyin 618_b
    Buğra Ayan
    efenmeder@hotmail.com

Bedava kontör furyası aldı başını gidiyor. İnternette gezerken girdiğimiz sitelerin bir çoğunda "bedava kontör, hediye kontör" sloganlı tuzaklar mevcut.

Sözde bir de test yapıyorlar. Taksim hangi şehirdedir? Hangisi Tarkan'ın şarkısıdır? gibi saçma sorularla tuzak kurup yarışma havasında müşteri kazanmayı amaçlıyorlar.

O kadar iyiler ki (!) yanlış cevap verseniz bile kontör kazandığınızı iddia ediyor sistem. Büyük reklam şirketleri ile anlaşmalar yapan bu bedava kontör sahtekarları, ummadığınız siteler de bile karşınıza çıkabiliyor.

Konu o kadar ciddi bir boyuta ulaştı ki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bile konu ile ilgili uyarı yaparak vatandaşları uyardı.

Hediye kontör reklamları, son zamanlarda televizyon kanallarının prime time gibi saniyesi yüzbinlerce doları bulan zaman dilimlerinde yayınlanmaya başlandı. Bu reklamların bütçeleri de kontör tuzağının boyutlarını gözler önüne seriyor.

Aman dikkat!
    Fakat gelecekte olacak skandallardan şu an pek kimsenin haberi yok.
    Geç kalınmadan önlem alınması gerekiyor. Bilgisayar korsanları bir süre sonra bu sistemleri kullanarak hattınızdan kontör hırsızlığı yapabilecek, faturanıza istediği kadar ücreti ekleyebilecek. Mesaj kutunuza binlerce mesaj gönderip telefonunuzu kullanamaz hale getirebilecek. Hatta milyonlarca kişinin bilgileri hackerlerin eline geçebilecek.

Peki bunlar nasıl olacak, önüne nasıl geçilebilir?
    Bu internet siteleri karşınıza çıktıkları ilk anda bir içerik seçip sizden telefon numaranızı girmenizi istiyor. Telefon numaranızı girdiğinizde cebinize bir şifre yolluyor.

Burda biraz duralım.

Şifreyi siteye girmem olur biter demeyin çünkü o an itibari ile telefon numaranız ve iletildi raporunuz sisteme kaydediliyor. Telefon numaranızın aktif bir hat olduğu da yani halen kullanılmakta olan bir numaranın olduğu da kaydediliyor.

Dolayısı ile cep telefonlarına sms reklamı gönderen şirketlere aktif numaralar arasında hattınıza ait bilgiler satılabiliyor.

İnternet veri tabanı konusunda temel bilgisi olan kişiler ise bu bilgileri para bile vermeden birkaç saniyede alabiliyor. Olayın ciddiyetini göstermek adına küçük bir örnek verelim.

Bedava kontör sitelerinden herhangi birinin veri tabanındaki bilgilerden bir kısmını sizlerle paylaşıyorum.

Sıradan bir internet kullanıcısı olduğum halde bu verilere küçük kod bilgileri ile ulaşabilmem olayın ciddiyetini tekrar ortaya koyuyor.

Aşağıdaki numara sahipleri yan tarafta yazan içeriği cep telefonuna istemiş.
    Dolayısı ile hat sahipleri ile ilgili istihbarat sahibi bile olunabiliyor. Bu çok tehlikeli bir durum.

5435198*62 Vay Anam Vay
    5355893*71 Vay Anam Vay
    5057450*94 Vay Anam Vay
    5542551*88 Pro Evulation Soccer 2008 Oyunu
    5354682*41 Ferhat Göçer - Biri Bana Gelsin
    5547856*36 Serdar Ortaç - Şeytan

Bu şekilde milyonlarca kişinin bilgilerine ve numaralarına kod bilgisine sahip olan kişiler tarafından ulaşılabilir.

Sistemi analiz etmeye devam edelim:

Cep telefonunuza bir şifre geldi bunu sisteme girmenizi istiyor. Şifreye baktığımızda görüyoruz ki bazı servisler güvenlik yapsalar da bir çok serviste gelen şifre sadece rakam veya sadece harften oluşabiliyor. Dolayısı ile 'bruteforce' adı altında kullanılan teknik ile şifreler kırılabiliyor. Bu şifreler kırıldığı anda karşıdaki kişinin hattından kontör gidiyor. Bu şekilde hem site sahibi komisyon alıyor, hem 'bedava kontör' sisteminin sahipleri para kazanıyor. Tabi asıl hizmeti sağlayan GSM operatörlerinin de kazancını unutmamak lazım.

Bunun dışında sitenin algoritmalarını güçlendirmesi ve veritabanında sakladığı numaraları gizlemesi gerekiyor. Telefon ve numara isteme bölümüne güvenlik kodu koyması da önemli.

Özetle;

İnternet üzerinden cep telefonuna şifre gönderilmesi sisteminin acil olarak devre dışı bırakılması ve işin ehli olmayanlara bu sistemlerin kullandırılmaması gerekiyor.

Aksi taktirde sistemin başına üşüşen bilgisayar korsanları olayı skandala dönüştürebilir. Sistem şu halde iken de hat sahiplerinin alabileceği bir önlem var. Cep telefonunuza istemediğiniz halde şifre gelirse hemen mesajın sonunda yazan müşteri hizmetlerini arayarak işlemi iptal ettirmelerini bildirmeliler. Bu şekilde cep telefonu kullanıcıları tehlikeden kurtulabilirler. En kısa sürede diğer önlemlerinde alınması gerekli. Bu konuda acil tedbirler almak üzere;

Ulaştırma Bakanlığı'nı;

Telekomünikasyon Kurumu'nu;

Turkcell'i;

Vodafone'u;

ve Avea'yı göreve çağırıyorum.

GSM operatörlerini neden mi yazdım? Çünkü GSM operatörleri gerekli altyapıyı sağlamadıkları ve izin vermedikleri sürece birilerinin sizlere bu tuzakları kurması imkansız.

Alıntı: haber3.com
    ulaşın annesi
    ulaşın annesi
    Bebek
    Bebek

Kadın
    Burç Sembolü : Kova / 21 Ocak - 19 Şubat
    Medeni Durumu : Evli
    Çocuk Sayısı : 2
    Eğitim Durumu : ortaokul
    Yaşadığı Şehir / Ülke : bilecik söğüt
    Site Puanı Site Puanı : 0
    Rep Puanı Rep Puanı : 0

Hediye kontör tuzağına düşmeyin Empty Geri: Hediye kontör tuzağına düşmeyin

Mesaj tarafından ulaşın annesi Perş. 09 Ekim 2008, 11:54 am

sevgili nemo çok doğru bir konuya deinmişsin
    çünkü bu sabahta bende aynı olayla karşılaştım bu hafta içinde 100 kontör yükledim ve bir hafta olmadan tüm kontörlerim gitti
    oğlum 4 ay önce bu sitelerden birine benden habersiz benim numaramla üye olmuş ben bu üyeliği iptal ettirdiğim halde bu hafta 100 kontörüm gitti kullandığım hattıon müşteri hizmetlerini aradım fakat benim üyeliğimin hala devam ettiğini söylediler bana geçerli bir sebep vermediler.bende tüketici haklarına şikayet edeceğimi söyleyerek kapattım telefonu.ama ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten bunlar insan sömürüyorlar .milletin sömürüldüğü az geliyor bide böyle deniyorlar.ARKADAŞLAR LÜTFEN DİKKAT

Forum Saati Cuma 26 Nis. 2024, 3:17 pm