HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU

Similar topics


   Bebeklerde İshale Bağlı Sıvı Kaybına Dikkat

   Paylaş
   avatar
   reco_54
   Ödüllü Üye
   Ödüllü Üye

   Kayıt tarihi : 12/03/08
   Erkek
   Mesaj Sayısı : 1666
   Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
   Yaş : 48
   Mesleği : Otomativ
   Medeni Durumu : Evli
   Çocuk Sayısı : 1
   Eğitim Durumu : Lise
   Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
   Resim Resim : ---
   Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
   Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
   İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
   Site Puanı Site Puanı : 583
   Rep Puanı Rep Puanı : 81

   Bebeklerde İshale Bağlı Sıvı Kaybına Dikkat

   Mesaj tarafından reco_54 Bir Ptsi 18 Ağus. 2008, 5:29 pm   Bebeklerde İshale Bağlı Sıvı Kaybına Dikkat


   Çocuklarda en sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan ishal, genellikle hafif geçirilir ve kısa sürer; fakat bazen bu durum, özellikle bebeklerde ciddi bir sorun olabilir. Tedavi edilmediği takdirde ölüme kadar sebebiyet verebilen bu hastalığa karşı bilinçli olmak şarttır. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç Dr. Onur Kutlu, “ Çocuklarda ishal ve sıvı kaybı” hakkında bilgi verdi.

   İshal (diyare) belirtileri nelerdir?

   Bir çocuk normalden daha sık dışkılıyorsa ve dışkı kıvamı bozuk ve sulu ise ishal olmuş demektir. İshalle birlikte ateş, iştahsızlık, bulantı, kusma, mide ağrısı, kramp ve dışkıda kan ya da mukus (sümük) görülebilir.
   Nasıl bulaşır?
   İshal mikrobu insandan insana özellikle de çocuktan çocuğa çok kolay bulaşır. Genellikle, tuvalet temizliğini tam olarak öğrenememiş küçük çocuklar arasında çok kolay yayılır. Her tuvalete gittikten ve bebeklerin bezini değiştirdikten sonra; yemek hazırlamadan ve yemeden önce ellerin dikkatlice yıkanması sayesinde bulaşma önlenebilir.
   İshalin sebepleri olur?
   İshale sebep olan birçok farklı mikrop vardır. Genellikle ishale virüsler sebep olur (Rotavirüs, Norwalk, Astro virüs vs.) ve bu durumda antibiyotikle tedavi edilemez. Bazen de ishale bakteriler sebep olur. Bu bakteriler arasında Campylobacter, Salmonella, Shigella ve Escherichia coli sayılabilir. Bazı bakteriyel ishaller antibiyotikle tedavi edilebilir fakat genellikle bakteri belirlenene kadar çocuk zaten iyileşmeye başlamış olur.
   avatar
   reco_54
   Ödüllü Üye
   Ödüllü Üye

   Kayıt tarihi : 12/03/08
   Erkek
   Mesaj Sayısı : 1666
   Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
   Yaş : 48
   Mesleği : Otomativ
   Medeni Durumu : Evli
   Çocuk Sayısı : 1
   Eğitim Durumu : Lise
   Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
   Resim Resim : ---
   Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
   Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
   İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
   Site Puanı Site Puanı : 583
   Rep Puanı Rep Puanı : 81

   İshal gerektiği şekilde tedavi edilmezse ne olur?

   Mesaj tarafından reco_54 Bir Ptsi 18 Ağus. 2008, 5:30 pm

   İshal gerektiği şekilde tedavi edilmezse ne olur?

   İshal çocuğun vücudunda su ve tuz kaybına neden olduğundan gerektiği şekilde tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Kaybedilen sıvılar kısa sürede yerine konmazsa çocuk sıvı yoksunluğuna girer ve hastaneye yatırılması gerekebilir.
   Ağızdan sıvı yerine koyma (oral rehidratasyon) tedavisinde kullanılan sıvılar nelerdir?
   Bunlar şeker, tuz ve su ihtiva ettikleri için şeker elektrolit sıvılarıdır ve ŞES olarak isimlendirilirler. Çocuğunuz kusuyor olsa bile bu sıvılar bağırsaklardan emilebilir. Önemli olan sık sık ve az miktarlarda ŞES verilmesidir. Çocuk normal şekilde içebilmeye başlayınca yavaş yavaş verilen miktar artırılabilir.
   Bu ürünler eczanelerde sulandırmayla hazırlanacak toz preparatlar halinde satılırlar. Kullanıma hazır hale getirebilmek için 1 litre kaynatılmış-ılıtılmış su ile karıştırılmaları gerekmektedir. Hazırlanan sıvılar ağzı kapalı olarak tutulmalı, vermeden önce her seferinde karıştırılmalı ve 24 saatte bir yeniden hazırlanmalıdır.
   İshal nasıl tedavi edilir?
   İshali olan çocuk çok çabuk sıvı kaybeder. Şeker elektrolit sıvıları (ŞES), ciddi ishal durumlarında çocuğun sıvı dengesini sağlamak ve hafif ishal durumlarında da kaybedilen sıvıları yerine koymaya yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.
   Çocuk istedikçe emzirilmelidir ve ŞES aşağıdaki şekilde verilmelidir; eğer mama veriliyorsa mamaya fazladan su eklenmesine gerek yoktur.
   Eğer emzirilmiyorsa çocuğa yiyecek, içecek verilmeye devam edilmelidir ve ORS (ishal için özel hazırlanmış sulandırılacak toz) aşağıdaki şekilde verilmelidir:
   İlk 4 saat
   • Eğer çocuk ŞES’i içmek istemezse, damlalıkla veya kaşıkla vermeye çalışılmalıdır.
   • Eğer çocuk kusarsa, yiyecek içecek verilmemelidir fakat ORS verilmelidir. Kusma durana ve çocuk normal şekilde içebilmeye başlayana dek her 10-15 dakikada bir 15 ml (bir yemek kaşığı) ŞES vermek uygundur.
   4-6 saat içinde kusma durmazsa çocuk hastaneye götürmelidir!
   4-24 saat arası: İyileşme süreci
   • İshal azalana dek şeker elektrolit sıvısı verilmeye devam edilir.
   • Kusma azaldığında, çocuğun normal beslenmesinde aldığı anne sütü, mama, süt ya da yemeğini az ve sık olarak yemesi (çocuğun yaşına göre) çok önemlidir.
   Genellikle 24-48 saat sonra normal beslenme düzenine geçilebilir.
   İlk etapta dışkılama sayısı artabilir (günde artı bir ya da iki kez). Dışkının normal formuna dönmesi 7-10 gün (bazen daha da uzun) sürebilir. Bu bağırsak iyileşme sürecinin bir parçasıdır.
   İshali olan veya kusan çocuğa ne verilmemelidir?
   Meyve suyu, kolalı, şekerli içecekler, şekerli çay, ya da pirinç çorbası vermek doğru değildir. Bu sıvılardaki su, şeker ve tuz oranı uygun değildir ve çocuğunuzun ishalini daha kötü yapabilir.
   Reçetesiz ilaçları kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
   Eğer ishal çok ciddiyse sade su verilmemelidir. Sade su içmek kan şekerinin ve kandaki sodyum seviyesinin düşmesine neden olabilir.

    Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 8:07 pm