HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  sigaranın dumanını içinize çekerken önce bir düşünün....!!!

  Paylaş
  avatar
  kübra
  Genç
  Genç

  Kayıt tarihi : 20/03/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 77
  Burç Sembolü : Kova / 21 Ocak - 19 Şubat
  Yaş : 24
  Mesleği : öğrenci
  Medeni Durumu : Bekar
  Eğitim Durumu : öğrenci
  Yaşadığı Şehir / Ülke : bursa
  Resim Resim :
  Site Puanı Site Puanı : 10
  Rep Puanı Rep Puanı : 2

  sigaranın dumanını içinize çekerken önce bir düşünün....!!!

  Mesaj tarafından kübra Bir Çarş. 30 Tem. 2008, 12:56 pm

  Bir nefeste içimize neler çekiyoruz biliyor musunuz?

  Nikotin: Bağımlılık yapıcı madde. Arsenik: (fare zehiri). Aseton (oje çıkartıcısı)
  Karbonmonoksit: Kanda oksijenin yerini alarak vücudu zehirleyen madde (egzoz gazı) Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
  Karbonmonoksit: Kanda oksijenin yerini alarak vücudu zehirleyen madde (egzoz gazı). Toluen (tiner)
  DDT (böcek öldürücü) Metanol (füze yakıtı)
  Naftalin (güve kovucu) Radon (radyasyon)
  Butan (tüp gaz) Benzen: Kanserojen madde.
  Vinil Klorür: Kanserojen madde.
  Benzen: Kanserojen madde. Vinil Klorür: Kanserojen madde.

  Hidrojen Siyanür: İrritan, zehir, gaz odalarında kullanılan zehir. ve daha birçok zararlı, madde. Bu maddeleri içeren sigaranın aşağıda belirtilen hastalıklara neden olduğu kanıtlanmıştır.

  Akciğer kanseri, Bronşit, Amfizem, Kroner arter hastalıkları,Damar tıkanıklığı, Yemek borusu kanseri, Mide kanseri, Ülser, Pankreas kanseri, Rahim kanseri, Kısırlık, Erken menapoz, Ağız kanseri, Periferik damar hastalıkları, Felç, Gırtlak iltihabı, İdrar kesesi kanseri, Kemik erimesi,
  Tat alma duyusunda azalma, Koku duyusunda azalma,

  Sonuçlar

  Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40'ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18'dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır, hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır.

  Tüm bunlara rağmen, sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak, sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır. Ne yazık ki, bu hastalıklar çoğunlukla öldürücüdür. Sigarayı bırakmanız için daha iyi bir sebep olamaz. Ne Dersiniz?

  SİGARANIN İÇİNDE NELER VAR?

  Sigaranın içinde ortalama 44 adet zehirli madde vardır. Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir.

  Sigarada bulunan zehirlerden birkaçı:

  Polonyum - 210 (kanserojen),Radon (radyosyon), Metanol (füzeyakıtı), Toluen (tiner), Kadmiyum (akü metali),Bütan (tüpgaz),DDT (böcek öldürücü),
  Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri), Aseton (oje sökücü), Naftalin (güve kovucu), Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri), Arsenik (fare zehiri),
  Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,Karbon (eksoz Monoksit gazı),
  Nikotin ve 3.885 toksik madde.
  Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).

  SİGARA TİRYAKİLERİNİN SİGARA İÇERKEN, ÇOĞU KEZ SAVUNDUKLARI YANLIŞ İNANIŞLAR :

  Sinirlerimi Yatıştırıyor : Baskı altında olduğunuz ya da uymanız gereken tarihler veya yerine getirmeniz gereken sorumluluklarınız mevcut olduğu zaman bir sigara içmenin, sizi sakinleştirdiğini hissedebilirsiniz. Yani bütün bunlar, bir sigara yakmazsanız, zorlukla göğüs gerebileceğiniz olumsuzluklardır. Zorlu bir çalışma gününden sonra televizyonun karşısına geçerek ayaklarınızı uzatıp dinlenir ya da yemekten sonra, bir tane de sigara yakmanın, günün yorgunluğunu daha kolay atmanıza yardımcı olduğunu, sizi daha çok rahatlattığını düşünebilirsiniz. Eğer sigara içmiyor olsa idiniz bütün bu zorluklara iç doğal dengeleriniz ile daha kolay karşı duracaktınız. Alacağınız, derin bir nefes bile sorunuzun size baskı yapmasına engel olacaktı. Ne yazık ki şimdi tam anlamı ile soluk bile alacak temiz akciğerlere sahip değilsiniz.


  Beni Canlandırıyor : Güne canlı bir şekilde başlamak için de sigara içiyor olabilirsiniz. Bir sigara yakıncaya kadar kendinizi tembel, canı hiç bir şey yapmak istemeyen ya da huzursuz biri olarak hissedebilirsiniz. Sigara içmek ayrıca sizin uyanık kalmanızı da sağlayabilir. Eğer sigara içmiyor olsa idiniz çok daha canlı ve enerjik olacaktınız. Tam anlamı ile soluk bile alacak durumda değilsiniz. Sigara ilerde refleksleriniz de azaltacaktır.


  Sıkıntılarımı Gideriyor : Eğer sıkıntılı bir gün geçirmişseniz sigaranın bu sıkıntıyı giderdiğini hissedebilir ya da zaman geçirmeniz gerektiğinde, örneğin tren veya otobüs ya da bir arkadaşınızla buluşmak üzere beklerken sizi meşgul edebilir. Yine sigara, bir işi tamamladığınızda ödül ya da bir işe başlarken teşvik olarak ta içiyor olabilirsiniz. Bu tarif tam anlamıyla bir esarettir. Hayatta vakit geçirecek okadar güzel şeyler var ki. Bir dergi gazete okumak.Bir meyve yemek vücudun gerçek enerjisini ortaya çıkarır, ağza tat veren asıl güzel ödül odur.


  Düşünmeme Yardım Ediyor : Bir sorunu çözümlemeye ya da bir işi tamamlamaya çalıştığınız sırada zor anlar geçirebilirsiniz ve sigara size bu zorluğu atlatmanızda yardımcı oluyormuş gibi gözükebilir. Sigara içmenin, elinizdeki işin üzerinde konsantre olmanıza veya baskı altında bulunduğunuz sıralarda daha çabuk düşünmenize yardım edeceğini düşünebilirsiniz. Eğer tiryaki olmasaydınız işinize daha çok konsantre olabilirdiniz Unutmayın her nefes sigara yaklaşık 100.000 beyin hücrenizi öldürüyor. İlerdeki yıllarda reflekslerinizi bile kaybedebilirsiniz.


  Kendime Olan Güvenimi Artırıyor : Bir topluluk içerisinde bulunduğunuz ve kendinizi biraz sıkıntınızda hissettiğinizde, özellikle yeni insanlarla tanıştığınız ya da elinize yeni bir iş aldığınız zamanlarda sigara içmek, sizi rahatlatabilir. Olasılıkla kendinize pek güvenmediğiniz zamanlarda sigara içmek, güveninizi artırabilir ya da zihninizi sorunlarınızdan uzaklaştırmanızda size yardım edebilir. Ne yazık ki tiryakiler buna kendilerini inandırmışlardır. Eğer sigaradan tamamen kurtulsalar, kendi başlarına bunların üstesinden daha kolay bir şekilde geleceklerini göreceklerdir.

  Sigaradan zevk alıyorum ya da sigarayı seviyorum: Tiryaki olarak bu sözleri kullanıyor olabilirsiniz. Size bir arkadaş dost gibi gözükebilir. Bir sevdiğinize söylediğinizden fazla onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Tiryakilerin en çok düştükleri tuzak; belki de bu kelimelerde yatmaktadır. "Sevgi" "zevk" "dost" bilinç altımız bu kullandığınız sözleri kaydeder ve sigarayı bırakmak istediğiniz zaman anlamını bulamadığınız kadar zorlanırsınız.

  Bütün bu yanılgıları bir tarafa bırakıp gerçeklerle yüz yüze gelin: Sigara sizin dostunuz değil, sinsi bir düşman. Size zevk değil aslında acı veriyor. Bir insanın kendini çevresindekileri, hatta çocuklarını zehirlemesinden zevk alması düşünülemez. Sevgi ancak canlılara duyulabilir, sigara gibi son 55 yılda 80 milyon insanı yok eden bir halk düşmanına değil. Olsa olsa ondan nefret edilir tiksinti duyulur. Öncelikle bunca yıldır sizi kandırdığı ve aldattığı için, sonra da dünyada her yıl bu maddeden kurtulamayıp ölüme giden 3 milyon zavallı kurban için bu pislikten nefret edin. Her fırsatta ona olan nefretinizi artırın. Sigaranın içinde tütün denilen insandan başka hiçbir canlının yemediği kurutulmuş ot vardır. Siz daha ilersini hayal edip, bu maddeyi en çok tiksindiğiniz, iğrenç bulduğunuz nesnelerle özleştirin. Örneğin tütünle birlikte hamam böceklerinin de kuruyup karıştığını, ya da kurumuş at gübresinin bunun içine karıştığını düşünün. Bu şekilde tiksintiniz daha da artacaktır.

  Sigarayı Bırakmak Her Yaşta Yaşama Yıl Katıyor!

  Amerikalı uzmanlar egzersiz ve dengeli beslenmenin yanında ileri yaşlarda sigarayı bırakan kişilerin de ömürlerinin uzadığını kaydetti.

  65 yaşında bile sigarayı bırakan kişilerin önemli ölçüde yaşama yılı kazandıklarını belirten Kuzey Carolina Duke Üniversitesi uzmanları, yaklaşık 1 milyon kişi üzerinde yürütülen araştırmaya göre 35 yaşında sigarayı bırakan kişilerin sigara içenlerden en az 9 yıl daha fazla yaşadığını açıkladılar. 65 yaş üzerinde sigarayı bırakanların ise en az sigara içenlerden 2 yıl daha sonra yaşamlarını kaybettiği belirlendi. 35 yaşında sigarayı bırakanların en az 75 yaşına kadar yaşadığı, 65 yaşında bırakanların ise 71 yaşına kadar yaşadığı gözlemlenmiş. Kadınlarda ise bu durum daha farklı. Uzmanların açıklamalarına göre 35 yaşında sigarayı bırakan kadın 80 yaşına kadar, 65 yaşında sigarayı bırakan kadınsa 77 yaşına kadar yaşıyor.

  SEVGİNİZİ TİKSİNTİYE DÖNÜŞTÜRÜN

  Eğer sigarayı hâlâ seviyorsanız, onu kötülemeye ve kendinizi ondan soğutmaya başlayın.

  En sevmediğiniz marka sigarayı için.

  Bitmiş bir sigarayı, bir kase su içine atın ve koklayın, ıslak sigara ne kadar tiksindirici kokuyor öyle değil mi? Bu size vücudunuzun ne halde olduğu hakkında bir fikir verecektir.

  Sigara içerken, aynada kendinize bakın. Ne kötü görünüyor değil mi? Dünyadaki hiçbir canlı, en ilkel yaratık bile, durup dururken içine duman çekmez. Siz niye yapıyorsunuz?

  Ellerinize ve dişleriniz bakın, ne kadar kirli ve bakımsız görünüyorlar, öyle değil mi? Dişlerinize bakan bir kişi, sizinle ilgili hiç de iyi şeyler düşünmeyecektir.

  Kendi kokunuzu hissedin. Ne kadar kötü kokuyorsunuz! Böyle kokmaya devam edecek misiniz?

  Sigara fabrikalarına yılda en az ne kadar para ödüyorsunuz? Siz sağlığınızı kaybederken, onlar zengin oluyor. Hiç düşündünüz mü?

  Arabanızda, evinizde iğrenç kokuyor. Ne kadar havalandırsanız da fayda etmiyor.

  Sigara içmeyenlerin yanında sigara yaktığınız zaman, sizden nefret ediyorlar. Hiç kimse sizin yüzünüzden rahatsız olmak zorunda değil, hele de çocuklar.

  ŞİMDİ KARAR VERİN VE BAŞLAYIN

  Bunları okuyup harekete geçme ya da geçmeme kararı tamamen size ait. Hayatta ne yazık ki, hiçbir şey mucizevi bir şekilde olmuyor. Sigarayı bırakmak için kendi mucizenizi yaratmak elinizde.

  BAŞLAYIN! VAZGEÇMEYİN! BAŞARIN!
  avatar
  Hande(NURİCAN'ın annesi)
  Tecrübeli
  Tecrübeli

  Kayıt tarihi : 20/04/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 370
  Burç Sembolü : Başak / 24 Ağustos - 23 Eylül
  Mesleği : NURİCANIN ANNESİYİM
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Eğitim Durumu : MESLEK LİSESİ
  Yaşadığı Şehir / Ülke : BURSA
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Site Puanı Site Puanı : 7
  Rep Puanı Rep Puanı : 11

  Geri: sigaranın dumanını içinize çekerken önce bir düşünün....!!!

  Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Bir Çarş. 30 Tem. 2008, 1:09 pm

  Kübracım paylaşımın için saol ama ben bunları okudukça bir tane sigara daha yakasım geliyor.Bunları bile bile içiyorum ama bırakmak için çaba sarfettim olmadı beyinde bitirmek önemli sanırım.Yinede teşekkürler sigara molasi
  avatar
  kübra
  Genç
  Genç

  Kayıt tarihi : 20/03/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 77
  Burç Sembolü : Kova / 21 Ocak - 19 Şubat
  Yaş : 24
  Mesleği : öğrenci
  Medeni Durumu : Bekar
  Eğitim Durumu : öğrenci
  Yaşadığı Şehir / Ülke : bursa
  Resim Resim :
  Site Puanı Site Puanı : 10
  Rep Puanı Rep Puanı : 2

  Geri: sigaranın dumanını içinize çekerken önce bir düşünün....!!!

  Mesaj tarafından kübra Bir Çarş. 30 Tem. 2008, 1:28 pm

  önemli değil paylaşmak istedim bu yazıyı ama insana bırak deyince de hemen bırakamıyo sizin de dediğiniz gibi önce beyinde bitirmek gerekiyor bence de bırakmak en iyisi uzun ve sağlıklı bir yaşam için... kalp
  avatar
  Hande(NURİCAN'ın annesi)
  Tecrübeli
  Tecrübeli

  Kayıt tarihi : 20/04/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 370
  Burç Sembolü : Başak / 24 Ağustos - 23 Eylül
  Mesleği : NURİCANIN ANNESİYİM
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Eğitim Durumu : MESLEK LİSESİ
  Yaşadığı Şehir / Ülke : BURSA
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Site Puanı Site Puanı : 7
  Rep Puanı Rep Puanı : 11

  Geri: sigaranın dumanını içinize çekerken önce bir düşünün....!!!

  Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Bir Çarş. 30 Tem. 2008, 1:35 pm


   Forum Saati Paz 20 Ocak 2019, 7:52 pm