HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Soğuk hava kalp krizini tetikliyor

  Paylaş

  *nemo*
  Misafir

  Soğuk hava kalp krizini tetikliyor

  Mesaj tarafından *nemo* Bir Paz 27 Ocak 2008, 2:38 pm

  Tüm yurtta etkisini sürdüren soğuk havalar, kalp sağlığını tehdit ediyor.  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı soğuğa maruz kalmanın kalp ile ilgili şikayetleri bulunan kişiler için risk oluşturduğunu ifade etti.

  Soğuk havanın kalbi besleyen damarlarda büzüşmeye neden olduğunu, bu nedenle ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabildiğini belirten Oğuzhan, şunları söyledi:

  "Soğuk havalar, kalp sağlığı iyi olanlar için sorun teşkil etmiyor. Ancak, kalbi besleyen damarlarda tıkanmalar olan veya genel anlamda kalp şikayetleri bulunan insanlar için soğuk hava ciddi risk oluşturuyor. Aşırı soğuğa maruz kalma, kalbi besleyen damarlara büzücü etki yapıyor. Bu durumda, kalbi besleyen damarlarda zaten tıkanma olduğu için büzülme ile birlikte kan akışı olumsuz etkileniyor. Böylece kalp krizi riski artıyor. Soğuk havalarda rüzgara maruz kalma, ellerde yük taşıma gibi vücudu zorlayıcı hareketler yaparak efor sarf etmek ise bu riski daha da artırıyor." Soğuk havanın damarlarda büzücü etki yapmasının, göğüs ağrısı şikayetlerine neden olduğuna dikkati çeken Oğuzhan, daha önce bilinmeyen kalp rahatsızlıklarının soğuk havaya maruz kalma ile birlikte ortaya çıkabileceğini, göğüs ağrısı gibi şikayetler hisseden kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini kaydetti.

  Kalp veya müzmin akciğer hastalığı bulunan kişilerin soğuk havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Oğuzhan, "özellikle kirli havanın da kalp ve akciğer hastaları için olumsuz etkileri vardır. Kalp ve bronşit hastalarının soğuk havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerekir. Kalp hastalığı riski taşıyanların, Sibirya soğukları olarak adlandırılan bu soğuk havalarda daha dikkatli olması gerekir" diye konuştu.

  Alinti: haber3

   Forum Saati Salı 18 Ara. 2018, 3:17 pm