HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  12 Kurtarıcı Vitamin

  Paylaş
  avatar
  reco_54
  Ödüllü Üye
  Ödüllü Üye

  Kayıt tarihi : 12/03/08
  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1666
  Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
  Yaş : 48
  Mesleği : Otomativ
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Eğitim Durumu : Lise
  Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
  Resim Resim : ---
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
  Site Puanı Site Puanı : 583
  Rep Puanı Rep Puanı : 81

  12 Kurtarıcı Vitamin

  Mesaj tarafından reco_54 Bir Cuma 30 Mayıs 2008, 2:36 pm

  12 Kurtarıcı Vitamin

  A VİTAMİNİ:

  (Retinol ve beta karoten ) Bu vitaminin retinol türü, ciltteki yağ ve ter salgı bezlerinin çalışmasını düzenler. Beta-karoten ise özellikle ultraviyole ışınlarının sebep olduğu vücut için zararlı serbest radikallerin cilt hücrelerini etkilemesini önler.


  NEREDE BULUNUR? Etli kısmı sarı veya portakal renkli bütün meyveler ile koyu yeşil sebzelerde. Kuru kayısı ve havuç en zengin bete- karoten kaynağı.


  B GURUBU VİTAMİNLERİ: Cildin altın koruyucuları. Bu vitamin ailesi, cilde pırıl pırıl bir görünüş kazandırır.Cildin fazla yağlı veya kuru olması ile kızartılar, b vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklanır.


  B 2 VİTAMİNİ: A vitamini ile birlikte cilt dokusunun kalitesini yükseltir.Yeterli miktarda alınmazsa alt deri iltihabı ve dudak kuruması ortaya çıkar.

  NEREDE BULUNUR? Özellikle yumurta, kuru meyve, mantar, sütlü maddeler, ıspanak, kuşkonmaz, karaciğer, bezelye, muz , et ve ekmekte.


  B3 VİTAMİNİ:Cildi ışıktan korumaktan başka yağ, karbonhidrat ve proteinlerin değişimlerine iştirak eder. Eksikliğinde ciltte kızartılar ve iltihaplar belirir.

  NEREDE BULUNUR? Karaciğer, tavuk eti, biber, süt, yayın ve ton balığında.


  B5 VİTAMİNİ: Büyümeyi kolaylaştırır. Cildin ve saçların direncini artırır. Yokluğu halinde yaraların kabuk bağlaması gecikir ve yanık hissi kendini gösterir.

  NEREDE BULUNUR? Yumurta, et, sebzeler ve anne sütünde.


  B6 VİTAMİNİ: Cildin parlaklığını ve yumuşaklığını sağlayan sebum yağının salgılanmasını düzenler. Eksikliği halinde fazla yağlı bir cilt ve egzama belirtileriyle karşılaşılır.

  NEREDE BULUNUR? Karaciğer koyun ve tavuk eti, buğday, süt, kuru meyveler ve
  avakadoda.


  B8 VİTAMİNİ: Cilt hücreleri için gerekli enerjiyi sağlar. Eksikliğinde saç dökülmesi ile kaş ve kirpiklerin azalması vakaları ortaya çıkar. Ayrıca ağız, makat ve tırnakların etrafında iltihaplanmalar belirir.

  NEREDE BULUNUR? Karnabahar, mantar, tavuk eti yumurta, kuru fasulye ve bezelyede.


  B9 VİTAMİNİ: Kan , beyin ve cilt hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur. Eksikliği halinde çeşitli cilt sorunları kendini gösterir. Pişirme işlemi, besin çeşidine göre bu vitamini kısmen veya tamamen yok eder.

  NEREDE BULUNUR? Havuç, çiğ lahana, inek sütü, yumurta, et, hızlı pişirilmiş taze fasulye ve ıspanakta.


  B12 VİTAMİNİ: Alyuvarların oluşması ile sinir ve bağışıklık sistemlerinin çalışması için zorunludur? Vejeteryanlarda ve lifli besinleri fazla tüketenlerde bu vitamin eksikliği ortaya çıkar. Dilin iltihaplanması, cildin anormal bir şekilde renklenmesi, saç dökülmesi ve beyazlaması B12 vitamininin eksikliğindendir.

  NEREDE BULUNUR? Özellikle sığır ve tavuk karaciğeri, balık yumurta, peynir ve bütün hayvansal ürünlerde.


  C VİTAMİNİ: Kollajen madde sentezini kolaylaştırır ve ciltteki kan dolaşımını arttırarak yüze parlaklık verir. Siyah lekeleri de yok eder.

  NEREDE BULUNUR? Portakal, limon , greyfurt gibi ekşi meyveler ile kivi ve mangoda. Domates lahana ve biber gibi sebzelerde C vitamini içerir.


  F VİTAMİNİ: Tam olarak bir vitamin olmayıp, organizmamızın hayati bir ihtiyacını oluşturan iki temel yağ asididir. Eksikliğinde ciltte kurumalar ve güç iyileşen egzamalar görülür.

  NEREDE BULUNUR? Yayın ve ringa gibi yağlı balık ve bitkisel yağlarda.


  E VİTAMİNİ: Yaşlılığa karşı en etkili vitamindir. Bu özelliğini içerdiği anti- oksidan maddelerden alır.

  NEREDE BULUNUR? Margarin, mısır, soya ve hurma yağı ile buğday filizinin yağında.

   Forum Saati Salı 18 Ara. 2018, 3:31 pm